loader

Hołd dla Powstańców Warszawskich

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Powstańcami, przedstawicielami władz państwowych i lokalnych oraz mieszkańcami stolicy oddali hołd Bohaterom tamtych wydarzeń. Na placu Krasińskich została odprawiona polowa msza święta, a następnie odbył się Apel Pamięci. 

– 77 lat temu o tej porze rozkaz do Powstania był już wydany, godzina „W” była już wskazana. Chłopcy, dziewczęta poprzez sieci łączności dowiadywali się, że następnego dnia o tej porze będą już w walce – mówił dziś Prezydent podczas uroczystości przy Pomniku Powstania Warszawskiego.

– Ci młodzi nie wahali się zaryzykować wszystkiego, z życiem włącznie, żeby odzyskać wolność, swoje miasto i swoją Ojczyznę. Byli gotowi zapłacić każdą cenę. Potem Oni, Ci którzy przeżyli, w mrokach komunizmu, mimo tego, że tej wolności im nie dano, w miłości do niej wychowali kolejne pokolenia – wskazywał.

Prezydentowi podczas uroczystości towarzyszyli Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik, Minister Wojciech Kolarski i Szef BBN Paweł Soloch.

Apel Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego i polowa msza święta na placu Krasińskich w Warszawie wpisują się w trwające obchody 77. rocznicy Powstania.

Porządkowanie grobów z harcerzami oraz spotkanie z Powstańcami – tak obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczął w piątek premier Mateusz Morawiecki. W niedzielę szef rządu uczestniczył we mszy świętej z okazji 120. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Wyszyńskiego, a także odwiedził Muzeum Lat Dziecięcych w Zuzelach. O 17 w Godzinę „W” premier oddał hołd poległym w walkach o Polskę pod pomnikiem „Gloria Victis”. Na zakończenie obchodów Prezes Rady Ministrów, wspólnie z Warszawiakami, zaśpiewał (nie)zakazane piosenki podczas koncertu w Parku Wolności. 

Porządkowanie grobów z harcerzami

Już kolejny raz w przeddzień obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki porządkował groby Powstańców. W tym roku szef rządu wraz z harcerzami odwiedził Cmentarz Wojenny w Laskach, na którym spoczywają żołnierze Armii Krajowej – Powstańcy Grupy „Kampinos”.

Spotkanie z Powstańcami Warszawskimi

W Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich odbyło się spotkanie z Powstańcami Warszawskimi. Premier Mateusz Morawiecki miał okazję porozmawiać i wysłuchać wspomnień bohaterów, którzy w heroiczny sposób walczyli o wolność 77 lat temu.

Wizyta premiera Nadrenii Północnej-Westfalii Armina Lascheta

Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę 1 sierpnia w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego spotkał się z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, przewodniczącym CDU Arminem Laschetem. Premier Laschet wziął udział w uroczystościach upamiętniających Powstanie Warszawskie. W rozmowie zostały poruszone bieżące zagadnienia dwustronne i europejskie.

120. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Wyszyńskiego

Z okazji 120. rocznicy urodzin księdza Wyszyńskiego, szef polskiego rządu odwiedził Zuzelę – rodzinną miejscowość duchownego. Po mszy świętej premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod pomnikiem Kardynała oraz zwiedził Muzeum Lat Dziecięcych ks. Stefana Wyszyńskiego.

„Ksiądz Stefan Wyszyński, pochodzący z tej ziemi, pomógł zachować ducha niepodległości Polski. Jego słowa podtrzymywały polski zew wolności” – wspominał szef polskiego rządu.

Duchowny pomagał rannym w czasie Powstania Warszawskiego. W Laskach wspierał duchowo rodaków w tamtejszy szpitalu polowym.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze