loader

Fotowoltaika i pompy ciepła. Czy to się opłaca?

Fotowoltaika to inwestycja z gwarancją generowania oszczędności. Rządowe programy, takie jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze” przyspieszyły rozwój rynku fotowoltaicznego i spowodowały wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi. Dodatkowo, połączenie instalacji z pompą ciepła poprawia komfort życia w domu i zapewnia dodatkowe oszczędności. 

Fotowoltaika sprawia, że rachunki za prąd spadają niemal do zera, dlatego energię przez nią wygenerowaną możemy swobodnie wykorzystywać do zasilania urządzeń domowych. Najbardziej opłacalnym i coraz lepiej rozpowszechnionym urządzeniem peryferyjnym kompatybilnym z instalacją PV jest pompa ciepła.

Pompa ciepła, to świetny zamiennik dla nieefektywnych i drogich w eksploatacji domowych źródeł ciepła. Może dostarczać ciepło do systemu centralnego ogrzewania oraz podgrzewać wodę użytkową. Urządzenie pobiera ciepło z powietrza i ogrzewa nim czynnik roboczy, który sprężany i rozprężany przekazuje to ciepło ogrzewając medium płynące w instalacji CO i wodę w kranie. Dzięki temu możemy cieszyć się ciepłem pozyskanym w efektywny i ekologiczny sposób

– mówi Anna Kotarska, Dyrektor Działu Pomp Ciepła i Magazynów Energii w FOTON Technik, grupa innogy.

Program Mój Prąd przedłużony i rozszerzony 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje III edycję programu dofinansowań fotowoltaiki „Mój Prąd”. Nowy nabór planowany jest na 1 lipca 2021 r. i potrwa do 20 grudnia 2021 r. NFOŚiGW zapowiada rozszerzenie programu o pompy ciepła, magazyny energii i ładowarki do samochodów elektrycznych. W tym roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska stawia na zachęcenie prosumentów do większego wykorzystania wygenerowanej energii.

Więcej energii dla prosumentów 

Do zwiększenia wykorzystania energii ma również zachęcać nowy system rozliczenia prosumentów 1:1, nad którym pracują resorty rozwoju i klimatu. Według nieoficjalnych informacji, w tym systemie rozliczeń przewidywane jest pobieranie opłat dystrybucyjnych od prosumentów, których wysokość miałaby zależeć od ilości zbilansowanej energii pobranej z sieci elektroenergetycznej.

Prosumenci będą mogli zdecydować, czy pozostaną w obecnym systemie opustów, czy skorzystają z nowego systemu rozliczeń. W obecnym systemie operator nie pobiera opłat za pobór energii, ale prosument może odebrać 80% nadwyżki energii, w przypadku instalacji nie większej niż 10 kWp lub 70% przy instalacji większej niż 10 kWp.

COMFORT Home od FOTON Technik 

Idąc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów firma FOTON Technik wprowadziła pakiet usług i produktów COMFORT Home, w ramach którego firma oferuje swoim klientom urządzenia tj.:

  • instalację fotowoltaiczną – generującą energię elektryczną, jest to baza pod inne urządzenia
  • pompę ciepła – odpowiedzialną za ogrzewanie domu i zapewnienie ciepłej wody
  • magazyn energii – zmagazynuje nadwyżki prądu i pozwoli użyć ich w razie awarii sieci lub kiedy potrzebna jest większa ilość energii
  • aplikację – monitorująca pracę całej instalacji, zbiera dane i przygotowuje podsumowania okresowe: tygodniowe, miesięczne, roczne

Instalacja fotowoltaiczna daje możliwość ograniczenia wydatków na energię elektryczną, której koszt na rynku energii od stycznia 2020 roku wzrósł o ponad 65%. W przypadku mikroinstalacji jedynym kosztem, jaki ponosi klient, jest koszt instalacji.  W przypadku finansowania inwestycji za pomocą kredytu czy leasingu, zaoszczędzone pieniądze mogą pomóc w spłacie rat. Korzystanie z wyprodukowanej energii jest darmowe i daje niezależność energetyczną.  Może to pozwolić na instalację dodatkowych urządzeń, takich jak klimatyzacja czy pompa ciepła, by podnieść komfort swojego życia w domu. Jednakże należy pamiętać, aby podczas planowania budowy instalacji fotowoltaicznej i doborze odpowiedniej mocy takie zmiany uwzględnić przed jej rozpoczęciem

powiedział Cezary Wawrzos, Dyrektor Działu Projektów B2B w FOTON Technik, grupa innogy.

COMFORT Home to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą wykorzystać pełen potencjał, jaki może dać fotowoltaika. To rozwiązanie sprawi, że dom stanie się niezależny od zewnętrznych źródeł energii i ciepła – od cen prądu oraz materiałów opałowych. Dom z fotowoltaiką i pompą ciepła jest przede wszystkim ekologiczny i całkowicie bez emisyjny.

Polacy dostrzegli korzyści i możliwości oszczędzania, jakie daje własna instalacja fotowoltaiczna. Do tej pory firma FOTON Technik podpisała ponad 20 tys. umów z klientami prywatnymi i biznesowymi oraz zainstalowała ponad 350 tys. modłów fotowoltaicznych. Obecnie zwrot kosztów z inwestycji, dzięki programom dotacji do fotowoltaiki, wynosi około 6 lat.

źródło: komunikat prasowy

O autorze