loader

ESG a sukces biznesowy

O tym jakie są główne motywacje dla firm, aby integrować zasady ESG w swoje strategie biznesowe? mówi  Piotr Ostaszewski, prezes EKOVOLTIS

 

Firmy, które chcą odnieść sukces muszą wykazać zaangażowanie w zrównoważony rozwój i respektować zasady ESG, włączając je do strategii biznesowej. Dzięki temu mogą pozyskać nowych inwestorów i partnerów biznesowych i tym samym, poprawić swoje wyniki finansowe. Trwa to od kilku lat zarówno w Polsce i na świecie. ESG zwraca uwagę na trzy istotne kwestie, środowisko (Environmental), relacje społeczne (Social) oraz ład korporacyjny (Governance). I o ile dla nas, firmy zajmującej się obrotem zieloną energią oraz odnawialnymi źródłami energii, na pierwszym miejscu jest environmental, to równie istotną wagę przywiązujemy do kwestii społecznych i ładu korporacyjnego, tematu poruszanego niejednokrotnie w debacie publicznej. Mam na myśli równość, różnorodność płci oraz symetrię w kwestii wynagrodzeń, a także etykę zawodową.

 

Odpowiedzialność korporacyjna to nie tylko modne hasło, to przede wszystkim idea oraz myśl przewodnia, która identyfikuje tożsamość firmy. Reasumując, włączenie ESG do strategii biznesowej jest niezbędne dla przedsiębiorstw, które chcą odnieść sukces w dłuższej perspektywie i być odbierane jako odpowiedzialny i etyczny partner.

 

Takie firmy są postrzegane jako „organizacje przyszłości”, ponieważ mają wdrożone procedury ESG, prowadzą biznes transparentnie, szanują środowisko, dbają o ekologię, kwestie zielonej energii i dążą do dekarbonizacji. To dzięki takim przedsiębiorstwom powstają nowe miejsca pracy. Zobowiązanie ESG wpływa na rozwój zielonej energii i biznesu w całej gospodarce. Warto zwrócić uwagę, że jednym z pierwszych kroków wdrożenia ESG w większości firm, jest właśnie zastosowanie zielonej energii. Nie bez powodu mówi się, że nie ma ESG bez zielonej energii, która uznawana jest za energię przyszłości.

author avatar
Schultz
Rita Schultz, redaktor, wykładowca akademicki z ponad 20 letnim stażem, szkoleniowiec, prelegent.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze