loader

Drogi za ponad 290 mld zł powstaną w Polsce

Sprawna infrastruktura drogowa to jeden z głównych fundamentów szybkiego rozwoju. Nowe drogi krajowe i lokalne to nie tylko lepszy komfort jazdy i wzrost bezpieczeństwa, ale także szansa na nowe inwestycje i miejsca pracy. Dlatego rząd premiera Mateusza Morawieckiego nie zwalnia tempa. Szef rządu podczas wizyty w województwie podlaskim zapowiedział realizację kolejnego kluczowego dla Polaków programu – Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych 2030. Środki w ramach RPBDK 2030 pozwolą na dokończenie całej sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce. Łącznie wszystkie planowane inwestycje drogowe dają nam ok. 8 tys. km nowoczesnych dróg w całym kraju! Podczas wizyty premier wziął także udział w otwarciu odcinka drogi S61 – Via Baltica.

Polski Ład to wiele projektów, które zmieniają nasz kraj. Wśród nich są programy infrastrukturalne, które połączą Polskę. – Pokawałkowana do niedawna Polska, jest coraz lepiej zintegrowana. Po rozbiorach, po komunie, po III RP, dziś przyszedł czas, żeby każdy kawałek Polski ze sobą dobrze skomunikować – zaznaczył premier. – Uszczelniliśmy system finansów publicznych i wprowadziliśmy wielkie programy społeczne. A teraz pokazujemy wielki program infrastrukturalny, który spowoduje, że Polska będzie jednym z najlepiej skomunikowanych krajów w Europie. Dzięki temu będziemy mogli przyciągać inwestorów – dodał.

Nowe drogi do 2030 r. – premier zapowiedział nowy program 

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg i Program budowy 100 obwodnic – to programy, które zmieniają drogi w Polsce. Świetne efekty przynosi także Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Dzięki niemu, w ciągu ostatnich 5 lat, mapa drogowa w naszym kraju zwiększyła się o ponad 40 proc. Jest to jeden z argumentów za kontynuacją programu – premier Mateusz Morawiecki zapowiedział realizację Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych 2030.

–  Ten program to blisko 300 mld zł – to program, który w głównej mierze opiera się o środki krajowe. Jesteśmy wdzięczni za środki europejskie, ale ponad 80 proc. to środki zapewnione przez system finansów publicznych państwa polskiego – podkreślił premier Morawiecki.

Co się zmieni w ramach kontynuacji RPBDK? 

Głównym celem rządu jest dokończenie całej sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce, czyli brakujących odcinków S10, S11, S12, S16, S74, przygranicznego odcinka A2, czy budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej S52. Dzięki temu, wszystkie polskie regiony zostaną połączone siecią szybkich dróg.

–  Łączymy drogami nie tylko wielkie miasta, ale również miasta średnich wielkości. III RP o nich zapomniała. Dziś pokazujemy, że przyciąganie inwestorów będzie rzeczywistością, a wraz z tym tworzone będą nowe miejsca pracy. Polska jest jedna – powiedział szef rządu.

Sprawdź, jakie inwestycje są planowane w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych 2030. Informację z podziałem na województwa znajdziesz w drugiej części tekstu. 

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 – bezpieczniejsza i bardziej komfortowa jazda po Polsce

W ciągu ostatnich 5 lat mapa drogowa w naszym kraju zwiększyła się o ponad 40 proc. Dzięki temu po Polsce jeździ się dzisiaj bezpieczniej i bardziej komfortowo. Kierowcy mogą poruszać się w sposób nieprzerwany lub prawie nieprzerwany takimi drogami, jak:

 • S51,
 • S3 od Szczecina przez Zieloną Górę do Legnicy,
 • S5 od Wrocławia przez Poznań do Bydgoszczy,
 • S6 od Szczecina do Koszalina,
 • S8 od Wrocławia przez Warszawę do Białegostoku,
 • S17 od Warszawy do Lublina.

Co ważne, realizacja inwestycji objętych programem pozwoli do końca 2023 r. na osiągniecie 90 proc. łącznej planowanej długości autostrad (wraz z A50) oraz 55 proc. dróg ekspresowych.

Obecnie podejmowane działania doprowadzą do ukończenia budowy:

 • całej autostrady A1,
 • autostrady A2 do Białej Podlaskiej,
 • przebudowy A18,
 • drogi ekspresowej S1,
 • drogi ekspresowej S2 – Południowej Obwodnicy Warszawy,
 • drogi ekspresowej S3 od Świnoujścia do granicy państwa,
 • drogi ekspresowej S5 od Wrocławia do Nowych Marz,
 • drogi ekspresowej S6 od Szczecina do Trójmiasta,
 • drogi ekspresowej S7 od Trójmiasta do Rabki (bez północnego wylotu z Warszawy do Czosnowa),
 • drogi ekspresowej S11 Koszalin – Bobolice, Zachodniej Obwodnicy Łodzi w ciągu S14,
 • drogi ekspresowej S12 Piaski – Dorohusk,
 • całej drogi ekspresowej S17, S19 oraz S61.

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 zakłada również budowę 43 obwodnic w ciągach dróg krajowych. Zakończona została budowa 20 z tych obwodnic – to m.in. budowa:

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze