loader

Beztroskie wakacje to te dobrze ubezpieczone

Dariusz Świdrak, Idea Expert

Przed wyjazdem na wakacje sporo czasu poświęcamy na przygotowania. Porównujemy standard hoteli, pogodę w różnych krajach, a także ceny. Często jednak zapominamy, że te miłe chwile mogą zostać przerwane nieprzewidzianymi wypadkami lub nieprzyjemnymi zdarzeniami. Dlatego warto przedurlopową listę spraw do załatwienia o zapewnienie sobie i rodzinie odpowiedniego pakietu ubezpieczeniowego „na wszelki wypadek”.

Minęły już ponad dwa lata, od czasu kiedy media opisywały głośną sprawę Polaka, który wraz               z rodziną wybrał się na wycieczkę do Egiptu i podczas pobytu dostał wylewu krwi do mózgu. Trafił on do szpitala, gdzie przeszedł szereg  operacji. Miał on co prawda wykupione ubezpieczenie, ale tylko podstawowe. Niestety, skutkiem były liczne bardzo przykre konsekwencje, nie związane z samym stanem zdrowia pacjenta. Wartość leczenia przekroczyła wartość świadczenia. Rodzina chorego musiała więc zbierać pieniądze na leczenie i transport medyczny do kraju. Ta nieszczęśliwa sytuacja pokazuje jak istotne jest odpowiednie ubezpieczenie podczas wakacji. Zwłaszcza tych zagranicznych. A jak wynika z badania zleconego przez TU Europa w tym roku nawet 40 proc. Polaków chce spędzić swoje wakacje poza krajem.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach?

Osoby, które zdecydują się na zorganizowane wycieczki zagraniczne najczęściej mają zapewnioną polisę w ramach pakietu oferowanego przez organizatora. Biura podróży mają ustawowy obowiązek ubezpieczania uczestników takich wycieczek. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle zakres takiego świadczenia jest podstawowy, czyli najczęściej bardzo ograniczony. Niska suma ubezpieczenia może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów leczenia, szczególnie jeśli w grę wchodzi  poważniejsze zdarzenie. Oprócz tego, podstawowe polisy często nie obejmują chorób przewlekłych, np.: cukrzycy, astmy, nadciśnienia czy epilepsji. Hospitalizacja spowodowana nasileniem objawów związanych z chorobą przewlekłą, na którą cierpieliśmy przed wyjazdem, może oznaczać, że nie będziemy mieli możliwości refundacji kosztów leczenia. Dodatkowo zakres podstawowego ubezpieczenia nie przewiduje wypłaty świadczenia związanego z wydarzeniami podczas aktywnego spędzania urlopu. To znaczy, że mając w planach nurkowanie, a nawet pływanie w morzu bez obecności ratownika, możemy nie być objęci polisą. 

Co zatem w polisie?

Bardzo ważnym aspektem jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Wartość polisy powinna być dopasowana do miejsca, w które się wybieramy. W każdym kraju koszty związane z opieką medyczną są inne. Aby dobrać odpowiedni pakiet, najlepiej byłoby sprawdzić ceny: wizyty u lekarza, leczenia ambulatoryjnego czy transportu medycznego. Zazwyczaj im kraj, do którego się wybieramy ma droższe ceny usług jako takich, tym większych wydatków medycznych powinniśmy się spodziewać. Aby oszczędzić sobie czasu można też kwestię kwoty ubezpieczenia skonsultować z agentem ubezpieczeniowym lub doradcą w sieci pośrednictwa finansowego, który z racji doświadczenia z produktami ubezpieczeniowymi będzie mógł doradzić nam na jakiej wysokości pakiet powinniśmy się zdecydować. Warto pamiętać, że wybierając się do dalszych zakątków świata, jesteśmy narażeni na większy koszt transportu medycznego. Należy także powiadomić ubezpieczyciela o wszystkich naszych chorobach przewlekłych. Co prawda zapłacimy większą składkę, ale będziemy chronieni na wypadek nasilenia objawów. Ubezpieczenie podróżne obejmujące koszty leczenia, zazwyczaj zawiera także pakiet od następstw nieszczęśliwych wypadków, które wypłacane jest w razie przykrego wydarzenia.

Osoby, które lubią spędzać czas aktywnie, powinny poszerzyć swoje ubezpieczenie o pakiet przewidziany dla uprawianych sportów. Te amatorskie mogą być uwzględnione w podstawowej polisie, ale sporty ekstremalne już z pewnością nie. Warto dokładne przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, w których opisane są sporty uwzględnione i wykluczone z polisy. Kolejne świadczenie, które dobrze wykupić przed podróżą to ubezpieczenie kosztów rezygnacji. W razie choroby czy nieszczęśliwego wypadku otrzymamy zwrot pieniędzy i będziemy mogli przełożyć naszą wycieczkę lub wykorzystać środki na inny cel.

1 2

O autorze