loader

Zatrzymani za wyłudzenie ponad 2 milionów złotych z funduszy unijnych

W ubiegłym tygodniu rzeszowscy policjanci z wydziału ds. przestępczości gospodarczej zatrzymali czwórkę osób z województwa wielkopolskiego, odpowiedzialnych za przestępstwa podatkowe i wyłudzenia środków europejskich. Zatrzymani między 2018 a 2020 rokiem wyłudzili ponad 2 209 000 złotych na szkodę Skarbu Państwa oraz Unii Europejskiej. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo w sprawie prowadzone jest przez Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu. Chodzi o wyłudzenie lub próby wyłudzenia podatku VAT oraz środków unijnych zarządzanych przez urzędy marszałkowskie województw podkarpackiego, śląskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Podejrzani, dwóch mężczyzn w wieku 47 lat oraz dwie kobiety w wieku 39 i 35 lat, stworzyli sytuacje prawno-podatkowe, które pozwoliły im wprowadzić do obrotu fikcyjne faktury, a następnie wystąpić o zwrot podatku VAT w urzędach skarbowych na terenie województwa podkarpackiego. Fikcyjna dokumentacja posłużyła również do uzyskania środków europejskich w formie dofinansowania realizowanych projektów.

Wszyscy zatrzymani pochodzą z województwa wielkopolskiego i prowadzili swoją działalność gospodarczą w postaci jednoosobowych działalności oraz spółek prawa handlowego, nie tylko na terenie województwa podkarpackiego.

20 kwietnia 2023 roku podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, gdzie usłyszeli zarzuty wyłudzenia mienia znacznej wartości oraz popełnienia przestępstw podatkowych na szkodę Unii Europejskiej.

Wobec trzech z nich zastosowano środki zapobiegawcze, takie jak dozór policji i zakaz opuszczania kraju, podczas gdy wobec jednego z mężczyzn sąd zastosował areszt na okres 3 miesięcy.

Na poczet kar i obowiązku naprawienia szkody zabezpieczono mienie o wartości 13 297 000 złotych, obejmujące m.in. nieruchomości, udziały w spółkach oraz samochody.

W tej sprawie nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.

Źródło: KWP w Rzeszowie / kp

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze