loader

Premier: świat potrzebuje niezależnie myślących naukowców, socjologów, ekonomistów i polityków

W niedziele odbyło się zakończenie trzydniowego Kongresu Polska Wielki Projekt (PWP). Tematem przewodnim drugiej części edycji była „Polska – Europa – Przemiany.” PWP to spotkania środowisk eksperckich oraz specjalistów z wielu dziedzin. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości wręczenia medalu „Odwaga i Wiarygodność”. W tym roku nagrodę otrzymał prof. Gunnar Heinsohn – niemiecki pisarz, socjolog i ekonomista. Laureaci tej nagrody dbają o wizerunek Polski i jej obywateli w świecie.

– My jako naród doświadczony w sposób unikalny przez totalitaryzm ze Wschodu i Zachodu. Naród, który doświadczył niewoli i wielkości. Mamy unikalną pozycję, aby móc sklejać kontynent. Nie według współczesnych mód neoliberalnych, czy innych, ogólnych poprawności – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki. I dodał: – Dziękuję panu profesorowi, za jego przyjaźń skierowaną ku Polsce. Dostrzega on nasz dorobek kulturowy. Nasza historia w jego mniemaniu nie jest obciążeniem. Dostrzega w tym dorobku uniwersalną wartość Polski, którą niesiemy ze sobą, którą chcemy też nieść w przyszłości. Wartość, której pięknym odzwierciedleniem jest solidarność, jako ruch i idea – Rzeczpospolita Solidarna.

Kongres Polska Wielki Projekt to jedno z największych spotkań eksperckich w kraju

Tegoroczna edycja tego wydarzenia to przede wszystkim debaty na temat wyzwań dla rozwoju na najbliższe dziesięciolecia, przed którymi stoi Polska. Pierwsza, majowa część Kongresu odbywała się pod hasłem: „XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura”. Wrześniowa zaś miała temat przewodni: „Polska – Europa – Przemiany.”

Kongres PWP to największe w naszym kraju spotkania konserwatywnych środowisk eksperckich, opiniotwórczych i politycznych. W debatach uczestniczyło wielu specjalistów z wielu dziedzin i poruszono ważne tematy dla rozwoju Polski. 

Wręczenie medalu „Odwaga i Wiarygodność” 

Medal „Odwaga i Wiarygodność” otrzymują osoby, które aktywnie działają na rzecz Kongresu PWP.  Wyróżnione osoby dbają również o wizerunek naszego kraju oraz polskich obywateli w świecie. Odznaka przyznawana jest twórcom prawym i sprawiedliwym, którzy wpływają na zrozumienie historii, tradycji i współczesności Polski.

W historii odznaczeń medal otrzymali: 

  • prof. Ewa Thompson,
  • sir Roger Scruton, 
  • Irena Lasota, 
  • dr Anca-Maria Cernea, 
  • maestro Fabio Biondi, 
  • prof. George Weigel.

– Przyrastające w tempie zawrotnym zasoby wiedzy, trafiają u człowieka na bariery poznawcze. Nawet w zespołach badawczych, ten podział na dziedziny staje się coraz bardziej poszatkowany. Ta wiedza potrzebuje dzisiaj ludzi renesansu. Takich ludzi, którzy łączą różne jej wymiary. Takim człowiekiem jest prof. Gunnar Heinsohn, który znakomicie łączy wiedzę z wielu obszarów. To jest dziś bardzo potrzebne – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. 

Laureat tegorocznej IX edycji Kongresu Polska Wielki Projekt 

19 września medal „Odwaga i Wiarygodność” otrzymał niemiecki pisarz, socjolog, ekonomista oraz emerytowany profesor Uniwersytetu w Bremie Gunnar Heinsohn. Tegoroczny laureat jest autorem wielu publikacji, dotyczących tematów ekonomicznych, demograficznych (w tym związku demografii z polityką bezpieczeństwa oraz ludobójstwem), aż po teorie chronologiczne.

– Z wdzięcznością możemy ku panu profesorowi skierować słowa podziękowania, bo opisuje nasze realia z wyczuciem i czułością do Rzeczypospolitej i Polaków. Dziękuję kapitule za ten wybór. Uważam go za niezwykle trafny. Bardzo ciekawy, dla człowieka, który rozumie pogranicze kultur, bo urodził się w Gdyni. Wybór człowieka, który rozumie Polskę i ma serce dla Polski. Gratuluję i serdecznie dziękuję – podziękował premier Mateusz Morawiecki.

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze