loader

Ponad 17 tysięcy kobiet w polskiej armii

Mężczyzna wygłaszający przemówienie na podium z flagami UE i NATO w tle.

„Chciałbym po pierwsze podziękować, w imieniu państwa polskiego, że wybrałyście służbę dla Ojczyzny, że nosicie z dumą mundur żołnierza Wojska Polskiego, że jesteście w różnych rodzajach sił zbrojnych, że pełnicie służbę w Polsce i poza granicami kraju. Niesiecie pomoc, bronicie, działacie wszędzie tam, gdzie trzeba. Jesteśmy bardzo z was dumni i bardzo wam za to dziękuję” – powiedział wicepremier W. Kosiniak – Kamysz podczas spotkania z kobietami służącymi w polskiej armii.

Spotkanie z kobietami służącymi w Wojsku Polskim odbyło się 19 marca br. w Warszawie, gdzie szef MON uczestniczył w posiedzeniu Rady ds. Wojskowej Służby Kobiet w resorcie obrony narodowej oraz pełnomocników do spraw wojskowej służby kobiet w Wojsku Polskim.

„Bardzo dziękuję za zaproszenie. Jest to dla mnie duży zaszczyt i wyróżnienie i pierwszy raz od kiedy jestem ministrem obrony narodowej mam takie poczucie, że spotykam się z osobami, które naprawdę często przeszły bardzo trudną drogę, żeby dojść do tego miejsca, w którym są dzisiaj. 13 procent kobiet w Wojsku Polskim, 17 tysięcy żołnierzy. Co czwarta startująca do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej osoba to kobieta. To są liczby, które opisują, jak przez te 25 lat zmieniała się, od czasu wstąpienia Polski do NATO, polska armia. Bardzo wiele kobiet przybyło do wojska. To jest wyzwanie i zobowiązanie. Na pewno mamy jeszcze bardzo wiele do wykonania. Dla wszystkich jest odpowiednie miejsce, odpowiednie zadanie dostosowane do możliwości. Różnice są, ale różnice nie są negatywne. Różnice są pozytywne i naturalne. Wynikają z uwarunkować biologicznych, wynikają też z naszego zaangażowania i możliwości. Łączenia życia zawodowego z rodzinnym. To jest naturalne i pożądane” – mówił szef MON.

Z danych na 1 marca 2024 r. wynika, że w polskiej armii służy zawodowo 17 334 kobiet. Kobiety służą we wszystkich korpusach i wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Kobiety – żołnierze sprawdzają się na stanowiskach zarówno dowódczych, technicznych, medycznych, wychowawczych, jak i jako szeregowi żołnierze.

„Będziemy wprowadzać kartę rodziny wojskowej, która będzie oferować ulgi dla rodzin wojskowych, żeby docenić naszych współmałżonków, nasze dzieci, naszych rodziców, którzy działają na rzecz tego, abyśmy mogli służyć. Chciałbym powiedzieć o rzeczach, które biorę za cel w mojej kadencji. Po pierwsze indywidualne wyposażenie żołnierza. Ono musi być dostosowane do potrzeb i kobiet i mężczyzn. Musi uwzględniać wszystkie te potrzeby. Musi być komfortowe, najlepszej jakości i dostosowane do potrzeb i działań jakie wykonujecie. Druga kwestia to podnoszenie kwalifikacji i zarządzanie. Bardzo proszę, abyście były gotowe do pełnienia nie tylko obecnej służby, ale i dowodzenia. Do pełnienia najważniejszych funkcji w Wojsku Polskim. Moim zdaniem po 25 latach obecności w NATO to po prostu jest naturalne” – zaznaczył wicepremier.

Rok 2024 jest rokiem wyjątkowych, bowiem Rada obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia. Zakres działań Rady do Spraw Wojskowej Służby Kobiet w resorcie obrony narodowej opiera się przede wszystkim na identyfikowaniu czynników mających wpływ na pełnienie przez kobiety zawodowej służby wojskowej. Czyli stałym podnoszeniu warunków sprzyjających służbie kobiet, eliminacji zachowań mających charakter dyskryminacji ze względu na płeć oraz prowadzeniu działań edukacyjnych podejmowanych na rzecz wyrównania szans rozwoju kobiet w środowisku wojskowym.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze