loader

Polska wspiera Wietnam w szczepieniach przeciw COVID-19

Ponad pół miliona dawek szczepionki przeciw COVID-19 firmy Astra Zenca wylatuje dziś do Hanoi. To dar od Polski dla doświadczającego coraz trudniejszej sytuacji epidemiologicznej Wietnamu.

Od czerwca br. Wietnam odnotowuje gwałtowny wzrost zachorowań i zgonów na COVID-19. Ma to związek z coraz szybciej rozprzestrzeniającym się koronawirusem w wersji delta. Ważnym elementem walki z pandemią COVID-19 są szczepienia. Niestety w Wietnamie brakuje wystarczającej liczby dawek, by zabezpieczyć szczepienia dla wszystkich chętnych.

Odpowiadając na apel władz Wietnamu o wsparcie, Polska zdecydowała o odstąpieniu Wietnamowi 501 600 dawek szczepionki Astra Zeneca. Transport dotrze do Hanoi w sobotę, 21 września br. Dziś w uroczystej odprawie transportu z terminala cargo na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie uczestniczyli: Anna Goławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Nguyen Hung, ambasador Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Polsce.

– Pomoc Polski dla Wietnamu to gest solidarności ze społeczeństwem wietnamskim. Polskę i Wietnam od ponad 70 lat łączą tradycyjnie bliskie relacje, wynikające zarówno z uwarunkowań historycznych, jak również gospodarczych i międzyludzkich. Miarą autentycznej przyjaźni jest pomoc w potrzebie. Pamiętamy o spontanicznych gestach wsparcia, jakich doświadczyła Polska ze strony społeczności wietnamskiej na początku pandemii COVID-19. W sytuacji, kiedy warunki epidemiologiczne w Wietnamie znacznie się pogarszają czujemy się zobligowani do podobnego działania – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Pula szczepionek skierowanych do Wietnamu pochodzi z nadwyżek znajdujących się w rządowych zasobach i zostanie rozdysponowana przez Ministerstwo Zdrowia Wietnamu zgodnie z lokalnym zapotrzebowaniem. Darowizna ma także wesprzeć szczepienia cudzoziemców, za które odpowiedzialne są wietnamskie służby medyczne. Polacy przebywający w Wietnamie mogli zarejestrować się na szczepienia poprzez zamieszczone na stronie Ambasady RP w Hanoi formularze.

Dzisiejsza darowizna ponad pół miliona dawek szczepionki przeciw COVID-19 to jeden z elementów wsparcia przez Polskę Wietnamu w walce z pandemią. W kolejnych tygodniach wysłanych zostanie ponad 8 ton sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej, planowane jest odstąpienie w formie odsprzedaży non-profit kolejnych dawek szczepionek.

źródło: Biuro Rzecznika Prasowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

O autorze