loader

Ocena minionego 2022 rok dla branży tworzyw sztucznych

Fakt, że tworzywa sztuczne związane są z praktycznie każdym aspektem życia społecznego i konsumenckiego (w szczególności jako opakowania produktów), jest niemal oczywisty – powiedział w rozmowie z capital24tv.pl Robert Szyman, Dyrektor generalny, Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Nic więc dziwnego, że branża przetwórstwa tworzyw sztucznych wyraźnie odczuwa polskie realia gospodarcze i ekonomiczne. Wysokie zainteresowanie konsumentów wyrobami z tworzyw sztucznych, w żadnym stopniu nie przekłada się na ich cenę, która w okresie wiosenno-letnim 2022 r. spadła do najniższego poziomu odnotowanego w czerwcu 2020 r. Mimo, że ceny samych surowców spadły, to jednak wartość poszczególnych polimerów do produkcji, jest i tak prawie dwukrotnie wyższa w porównaniu do pierwszych miesięcy pandemii. Niestety wysoki popyt na wyroby z plastiku, nie przekłada się na wzrost ich cen, podczas gdy przetwórcy zmuszeni są do ponoszenia znacznie wyższych kosztów za pozyskanie materiału niezbędnego do produkcji.

 

Coraz ważniejszym strategicznie surowcem staje się również materiał pochodzący z recyklingu, w związku z czym kluczowym aspektem dla przetwórców jest problem z dostępnością recyklatu. Podobnie jak w przypadku segmentu PP, tworzywa wyprodukowane z odpadów nadających się do ponownego przetworzenia, nie mogą być w wystarczającej ilości pozyskiwane z Polski. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że w kraju do tej pory nie został wdrożony system, który pozwoliłby na efektywne przeprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów z takich materiałów jak np. butelkowy PET. W konsekwencji znaczna część wartościowego surowca zalega na wysypiskach, zamiast trafić w ręce polskich przetwórców, co tym samym uchroniłoby ich przed koniecznością ponoszenia wyższych kosztów związanych z importem. Problem z recyklatem jest również spowodowany brakiem transpozycji do przepisów krajowych odpowiednich regulacji UE dotyczących opakowań. Kraje, które wdrożyły te zasady do swojego systemu prawnego, posiadają o wiele wyższy poziom zbiórki plastikowych odpadów nadających się do recyklingu.

Jak wiadomo, galopująca inflacja, wojna w Ukrainie i przedłużające się zmiany regulacyjne to nie jedyne problemy, z którymi obecnie mierzy się branża przetwórstwa tworzyw sztucznych. Producenci zmuszeni są także skonfrontować się z dynamicznie rosnącymi cenami energii, które dają się we znaki niemal wszystkim sektorom polskiej gospodarki, a zwłaszcza segmentom przetwórczym. Średni udział energii w kosztach produkcyjnych może sięgać nawet 30-35%, szczególnie w obszarze recyklingu.

 

Wbrew wszelkim przeciwnościom i mało sprzyjającym uwarunkowaniom, zdecydowana większość przetwórców w dalszym ciągu planuje konsekwentnie rozwijać swoją działalność. Należy być przygotowanym na każdy możliwy scenariusz i pamiętać o tym, że prognozy dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych są ściśle związane z prognozami dla wszystkich segmentów gospodarki. Istotne znaczenie będą miały również regulacje UE, których podstawę stanowi poprawnie zaprojektowany i zaimplementowany model Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, uzupełniony o system kaucyjny. Legislacja jest podstawą efektywnej gospodarki odpadowej, która winna prowadzić nas w stronę gospodarki cyrkularnej, a tym samym stopniowemu eliminowaniu zanieczyszczeń ze środowiska naturalnego. Taki jest nasz cel.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze