loader

Moody’s obniża rating Portugalii

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła we wtorek rating Portugalii o dwa stopnie. Rynki akcji nie zareagowały na tę wiadomość i kontynuowały serię wzrostową.

Inwestorzy z Wall Street nie mieli wczoraj okazji zareagować na pierwsze raporty kwartalne ze spółek, które wypadły lepiej niż oczekiwali analitycy. Tuż po rozpoczęciu sesji na parkiecie w Nowym Jorku indeksy rosły szóstą sesję z rzędu, tym razem na wartości zyskiwały ok. 1 proc. Prezes spółki Alcoa powiedział, że chociaż warunki na świecie sprzed kryzysu jeszcze nie wróciły, to rynek aluminium systematycznie zmierza w dobrym kierunku. Na rynkach akcji w Europie Zachodniej indeksy rosły o blisko 2 proc., a na warszawskim parkiecie przy wysokich obrotach (ponad 2,3 mld PLN) WIG zyskał 0,7 proc.
Na rynku długu Grecja skutecznie sprzedała półroczne papiery skarbowe, których rentowność ustalono na poziomie 4,65 proc., czyli mniej niż odsetki płacone członkom strefy euro za pomoc finansową (5 proc.). Jeśli dodać do tego fakt, że popyt był 3,6 razy większy niż rozmiar oferty można by sądzić, że inwestorzy wierzą w powodzenie ambitnych reform Greków, ale z drugiej strony nie powinniśmy wyciągać zbyt pochopnych wniosków, zwłaszcza na temat Grecji, ponieważ dzisiejsza emisja obligacji była niewielka, a wśród zagrożonych europejskich banków greckie instytucje są pierwszymi kandydatami do oślej ławki.
Pozytywnych nastrojów na europejskich rynkach akcji nie popsuła ani wiadomość o obniżeniu ratingu Portugali przez agencję Moody’s, ani zdecydowanie gorsze od oczekiwanych nastroje w strefie euro i Niemczech. Indeks Instytutu ZEW spadł w przypadku niemieckiej gospodarki do najniższego poziomu od maja 2009 roku, ale z drugiej strony ocena bieżących warunków gospodarczych okazała się zaskakująco pozytywna (najlepszy wynik od lipca 2008 roku). Niewątpliwie przyczynił się do tego najniższy od wielu miesięcy kurs euro, który sprzyja eksporterom. We wtorek kurs euro podlegał dużym wahaniom – rano osiągnął poziom 1,252 USD, a po południu powrócił powyżej 1,267 USD.

author avatar
Open Finance
Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów – już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze