loader

Miliony walczą o przetrwanie: Wojna w Sudanie prowadzi do klęski głodu

Zdjęcie przedstawia flagę Sudanu z poziomymi paskami w kolorze czerwonym, białym i czarnym oraz zielonym trójkątem po lewej stronie.

Khartoum, Sudan, 15 czerwca 2024 r. – Sudanyjska wojna między armią a paramilitarną grupą Rapid Support Forces (RSF) powoduje katastrofalne skutki humanitarne. Ponad dziewięć milionów osób musiało opuścić swoje domy, a kraj stoi na krawędzi klęski głodu.

„Przewidujemy, że do września 70% populacji będzie ekstremalnie głodne,” ostrzega Timmo Gaasbeek, ekspert ds. bezpieczeństwa żywnościowego. W miastach kontrolowanych przez RSF ceny żywności wzrosły o 400%, a mieszkańcy, jak Ahmed z Omdurmanu, muszą ograniczać posiłki.

Amgad al-Farid, działacz praw człowieka, podkreśla, że wojna sparaliżowała gospodarkę, a inflacja drastycznie zmniejszyła import żywności. Z kolei Alex de Waal z World Peace Foundation dodaje, że obie strony konfliktu wykorzystują głód jako broń wojenną, co pogarsza sytuację.

Khartoum Aid Kitchen, prowadzona przez Mohanada el-Balala, dostarcza żywność dziesiątkom tysięcy osób w stolicy. Jednak zapasy się kończą.

Pomoc międzynarodowa jest niewystarczająca. Justin Brady z ONZ zauważa, że z obiecanych 2 miliardów dolarów na konferencji w Paryżu, tylko mniej niż miliard trafiło na pomoc humanitarną w Sudanie. Tymczasem w regionach takich jak Darfur, Kordofan i Góry Nuba ludzie umierają z głodu.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze