Lekarstwa na miarę
Od 5 lat organizowana jest konferencja naukowa dla lekarzy Top Medical Trends, będąca swoistym kongresem medycyny w pigułce. W tym roku poświęcona była biotechnologii.
– Uczestniczą w nim najlepsi wykładowcy i autorytety, szefowie towarzystw medycznych i konsultanci krajowi którzy przedstawiają resume tego, co nowego się w minionym roku stało w ich dziedzinach, i prezentują wizję tego, co sie będzie działo w danej dziedzinie medycyny, w najbliższym czasie – mówi Janusz Michalak, prezes Zarządu Termedia Sp. z o.o, organizator TMT.
Raz w roku organizowana jest także konferencja dla mediów, w trakcie której wykładowcy informują o nowoczesnych formach leczenia. W tym roku tematem przewodnim była biotechnologia i leki, które powstają dzięki jej zastosowaniu – leki na miarę.
– Jest dużo wyzwań, które przed medycyną postawił XX wiek – twierdzi prof. Andrzej Steciwko, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej AM we Wrocławiu, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej – To bioinżynieria, nanotechnologie, transplantacje, protezowanie, wykorzystanie technik magnetycznych, transplantologia. Także rozwój nowych leków, które bardzo często wykorzystujemy do leczenia rzadkich i trudnych w terapii chorób, czyli tak zwane leki na miarę i leki celowane.
Tych leków nie byłoby bez biotechnologii. Nauka ta – mówi dr n. med. Piotr Boguradzki, z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – pozwoliła stworzyć cząstki, które naśladują swoją budową i funkcją naturalne cząstki naszego organizmu, takie jak cytokiny i hormony. Można je stosować w terapii chorób, w których występuje niedobór tych cząstek lub konsekwencje nieprawidłowej czy niedostatecznej ich produkcji przez organizm.