loader

Krocząc ścieżką wolności – zamki i dwory na Drodze Wolności

Na przestrzeni historii obserwujemy niesłabnące pragnienie ludzi do wolności, które przez wieki przejawiało się w różnych formach. Ostatnie wydarzenia na Białorusi przypomniały nam o znaczeniu wolności i pokazały potencjał pokojowych protestów. Niedawno została uruchomiona inicjatywa solidarnościowa mająca na celu wsparcie obrońców wolności na Białorusi – Droga Wolności, która zgromadziła ponad 50 000 ludzi, którzy utworzyli „żywy łańcuch” z Wilna do granicy z Białorusią. Na trasie tej można również zobaczyć historyczne obiekty przypominające o walce o wolność – dwory i zamki, w których chroniono i pielęgnowano pragnienie wolności.

– Dwory są symbolem dążenia do wolności i jedności. Przez wieki gromadziły się w nich najbystrzejsze umysły, pisarze, artyści i osoby rządzące państwem. Dążenie do wolności w czasie okupacji wśród wyższych warstw społecznych było bardzo silne i doprowadzało do prześladowań, deportacji i skazania wielu właścicieli ziemskich, którzy chronili i wspierali bojowników o wolność – mówi Gintaras Karosas, Prezes Stowarzyszenia Litewskich Zamków i Dworów.

I dodaje: Ci, którzy chcą poczuć ducha wolności i niepodległości, mogą podróżować po terenach i dworach znajdujących się wzdłuż trasy ostatnio utworzonego „żywego łańcucha”, czyli z Wilna do granicy z Białorusią. Według niego całą okolicę można zwiedzić w ciągu zaledwie jednego dnia, a chętni na dłuższą podróż mogą dodatkowo odwiedzić dwory położone w sąsiedztwie Bałtyckiego Łańcucha, który miał miejsce w 1989 roku, będący protestem przeciwko ówczesnej sytuacji politycznej w krajach wchodzących w skład Związku Radzieckiego.

Dwory i zamki na terenach Drogi Wolności

Zamek w Medininkai (lit. Medininkų pilis)
Uważa się, że zamek został wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku. Był on jednym z głównych punktów przeznaczonych do obrony państwa litewskiego. Od tego czasu zamek przeszedł wiele przekształceń, ale zachował się i został odbudowany. Wraz z przywróceniem państwowości Litwy rozpoczął się nowy etap dla zamku w Miedinikai. W 1993 roku przystąpiono do odbudowy wieży zamkowej.

Dwór w Niemieży (lit. Nemėžio dvaras)
Pierwsza oficjalna wzmianka o tym dworze pochodzi z końca XV wieku, kiedy to książę Aleksander uroczyście witał tutaj narzeczoną. W 1836 roku dwór uzyskał swoje obecne kształty, gdy Mikołaj Tyszkiewicz (lit. Mykolas Tiškevičius) zbudował dwukondygnacyjny, murowany pałac. W dworku w Niemieżu (lit. Nemėžis), oprócz głównych budynków mieszkalnych i gospodarczych, już na początku XVII wieku był młyn wodny, fabryka serów, browary, a w XVIII wieku – warsztaty papiernicze i kaletnicze. Ostatni dworek, stajnia i biuro pozostały niezmienione do dziś.

Dwór w Markučiai (lit. Markučių dvaras)
Do dziś zachował się dwór pochodzący z XVIII wieku, park ze stawami, cmentarz rodzinny, kaplica śv. Varvary i pomnik A. Puszkina. Muzeum prezentuje sześć autentycznie urządzonych pokoi z końca XIX wieku. Wystawione są tu meble, fotografie, artykuły gospodarstwa domowego i dzieła sztuki.

Dwór w Tuskulėnai (lit. Tuskulėnų dvaras)
Do dziś zachował się pałac dworu w Tuskulėnai, zbudowany na początku XIX wieku. Pałac należy do okresu późnego klasycyzmu i jest typowym przykładem rezydencji wiejskiej.
Elewację wschodniego pałacu od strony Wilii zdobią sztukaterie z motywami roślinnymi, a na dachu znajdują się rzeźby trzech mitologicznych bogiń – Diany, Junony i Wenus.

1 2

O autorze