loader

Europosłowie spierają się o proponowane zawieszenie patentów na szczepionki przeciw COVID-19

Podczas środowej debaty europosłowie wyrazili odmienne zdania w sprawie tego, czy Unia Europejska powinna poprzeć propozycje zawieszenia patentów na szczepionki na koronawirusa.

Europosłowie debatowali w tej sprawie po tym, jak administracja USA ogłosiła na początku maja, że poprze tymczasowe zawieszenie praw własności intelektualnej do szczepionek i produktów medycznych przeciw COVID-19. Republika Południowej Afryki i Indie zaproponowały to w październiku 2020 r., a kwestia ta jest omawiana w ramach Światowej Organizacji Handlu. Ok. 60 krajów wyraziło poparcie dla tego pomysłu.

Zwolennicy twierdzą, że zawieszenie praw własności intelektualnej może poprawić globalny dostęp do przystępnych cenowo szczepionek i innych produktów medycznych. Wielu europosłów zwróciło uwagę na znaczenie UE jako światowego lidera.

„To prawda, że przez lata obecny model pomógł nam osiągnąć postęp w zakresie gospodarki i opieki zdrowotnej, jednak przy ponad trzech milionach zgonów w wyniku pandemii potrzebujemy wyjątkowych rozwiązań – powiedziała przewodnicząca socjalistów Hiszpanka Iratxe García Pérez. – Unia Europejska musi zrobić wszystko, co w jej mocy, aby pomóc tym biednym krajom, które nie są w stanie same sobie poradzić. Mówimy o celu, który jest nie tylko humanitarny, ale także geostrategiczny” – dodała.

Belgijski eurodeputowany Philippe Lamberts (Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie) powiedział, że w tej chwili setki milionów ludzi nadal nie ma dostępu do szczepionek, które mogłyby uratować im życie, ponieważ nie urodzili się „we właściwym miejscu”.

„Europa musi traktować szczepionki jako globalne dobro wspólne, którego ilość i ceny nie mogą być pozostawione w rękach trzech-czterech dużych firm farmaceutycznych” – zaznaczył europoseł.

„Jak do tego doszliśmy? Dzisiaj po raz kolejny dyskutujemy o rezygnacji z patentów na szczepionki. To powinno być jasne od samego początku – powiedziała francuska europosłanka Manon Aubry (Lewica). – Stawką są miliony istnień ludzkich, a wasz brak działania zabija ludzi” – dodała.

Inni mówcy podczas debaty stwierdzili, że zawieszenie patentów nie przyniesie szybkich rezultatów na poziomie globalnym i zaproponowali alternatywne sposoby pomocy krajom borykającym się z problemami.

1 2

O autorze