loader

Europosłowie spierają się o proponowane zawieszenie patentów na szczepionki przeciw COVID-19

Holenderska eurodeputowana Esther de Lange (EPL) powiedziała, że UE wyeksportowała prawie tyle samo szczepionek, ile zatrzymała na własny użytek. „Potrzebujemy zniesienia barier w eksporcie materiałów i szczepionek, zwłaszcza przez kraje takie jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Darowizny muszą zostać zwiększone. Produkcja musi zostać drastycznie zwiększona tutaj, ale także w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. UE powinna w szczególności pomóc Afryce w samodzielnym wytwarzaniu szczepionek. Wiedza potrzebna do produkcji szczepionek musi być przekazywana i udostępniana” – powiedziała.

Europoseł Dacian Cioloş z Rumunii (Grupa Renew) ocenił, że propozycja Stanów Zjednoczonych dotycząca zawieszenia patentów na szczepionki nie rozwiązuje rzeczywistych problemów: „[Prezydent USA Joe] Biden nie przedstawia na czas odpowiedzi, zawieszenie patentów to długa i złożona procedura. Co tak naprawdę musimy zrobić, to wysłać pomoc biednym ludziom teraz” – podkreślił eurodeputowany. Zaznaczył, że Stany Zjednoczone powinny wspierać inicjatywę Covax, której celem jest zapewnienie krajom o niskich i średnich dochodach dostępu do testów, terapii i szczepionek.

Austriacki europoseł Roman Haider (Tożsamość i Demokracja) wątpił, czy kraje rozwijające się byłyby w stanie produkować odpowiednią ilość odpowiedniej jakości szczepionek w szybszym tempie niż kraje zachodnie, Chiny i Rosja: „Tak naprawdę nie zyskalibyśmy ani czasu, ani dodatkowych dawek szczepionek, rezygnując z praw własności intelektualnej” – powiedział, nazywając propozycję „atakiem na własność, w tym przypadku na prawa własności intelektualnej”.

Europoseł Geert Bourgeois (EKR) z Belgii stwierdził, że zawieszenie patentów to tzw. fałszywy dobry pomysł. „Nikt nie jest w stanie wykazać, że zawieszenie patentów doprowadzi do przyspieszenia (produkcji) i wzrostu liczby szczepionek. Produkcja szczepionek jest bardzo złożona; ustanowienie produkcji i kontroli jakości zajmuje tyle lat, że zawieszenie patentów nie da żadnego efektu w 2021 roku. Prawdziwym rozwiązaniem jest doprowadzenie do drastycznego wzrostu produkcji tutaj i wydaje się, że nam się to udaje” – uznał eurodeputowany.

Przemawiający w imieniu portugalskiej prezydencji Rady Augusto Santos Silva powiedział, że UE jest gotowa przedyskutować konkretne propozycje dotyczące praw własności intelektualnej do szczepionek. Powiedział jednak, że obecne ramy międzynarodowe są już elastyczne i przewidują obowiązkowe licencje, które mogą pozwolić na eksport do krajów pozbawionych zdolności produkcyjnej.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis stwierdził, że „obowiązki Europy nie kończą się na naszych granicach”. „Zawsze pamiętaliśmy o potrzebie globalnej solidarności i okazywaliśmy solidarność, podejmując znaczące działania, ponieważ nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni. Zwiększenie produkcji i szerzej zakrojone oraz szybsze rozpowszechnianie szczepionek po przystępnej cenie to najskuteczniejszy sposób walki z pandemią na całym świecie w tym krytycznym momencie” – podkreślił Dombrovskis.

Europosłowie zagłosują nad rezolucją w tej sprawie podczas czerwcowej sesji plenarnej.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze