loader

Eksport z UE wyniósł 3,1 bln euro

Ponad 3,1 bln euro wyniosła wartość wyeksportowanych przez Unię towarów i usług w 2019 r. – powiedział w czwartek wiceszef Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Valdis Dombrovskis. Ocenił, że UE ma najlepszą sieć umów handlowych na świecie.

Wiceszef KE w swoim przemówieniu na sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów – unijnego ciała doradczego, w którym zasiadają samorządowcy – skupił się na nowej strategii handlowej UE.

“Już teraz mamy najlepszą sieć umów handlowych na świecie (…) Umowy te wspierają naszą znaczną nadwyżkę handlową, co jest prawdziwym sukcesem gospodarczym Unii Europejskiej. W 2019 roku wyeksportowaliśmy towary i usługi o wartości ponad 3,1 bln euro, a zaimportowaliśmy o wartości 2,8 bln euro”

– mówił Dombrovskis.

Dodał, że Unia musi nadal “budować na tym fundamencie”, biorąc pod uwagę, że w następnej dekadzie 85 proc. światowego wzrostu będzie miało miejsce poza UE.

Wiceszef KE podkreślił, że Unia kładzie nacisk na zapobieganie skutkom nieuczciwej konkurencji. Dlatego Komisja m.in. uruchomiła nowy, usprawniony system skarg, aby zapewnić europejskim małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) odpowiednie wsparcie, gdy napotykają niesprawiedliwe bariery rynkowe za granicą.

Samorządowcy zaapelowali do Komisji, aby polityka handlowa była bardziej spójna z innymi politykami UE i wniosła swój wkład w programy klimatyczne i cyfrowe.

1 2

O autorze