loader

Badanie: 39 proc. firm liczy na wzrost obrotów po lockdownach

39 proc. firm liczy, że po zniesieniu obostrzeń ich obroty wzrosną – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Na razie rosną zaległości przedsiębiorców wobec dostawców i banków głównie w turystyce i gastronomii.

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak komentując dla PAP wyniki badania zwrócił uwagę, że pod koniec stycznia cztery na dziesięć mikro, małych i średnich firm dotkniętych pandemią spodziewało się, że w tym roku kondycja ich biznesów powróci do stanu sprzed pandemii.

“Przedsiębiorcy wchodzili jednak w 2021 r. z nastawieniem umiarkowanie optymistycznym. Ogłoszenie kolejnego pełnego lockdownu oddala tę perspektywę, a dla niektórych przedłużające się miesiące ograniczeń mogą definitywnie przełożyć się na zakończenie działalności”

– ocenił.

Dodał, że firmy, którym uda się przetrwać w dużej mierze, liczą, “że odbiją sobie gorsze czasy”. 39 proc. spodziewa się, że gdy tylko zniesione zostaną wszelkiego rodzaju obostrzenia ich sprzedaż pójdzie w górę. 45 proc. zakłada, że utrzyma obroty, a tylko 4 proc. przewiduje, że im się pogorszy, przy czym więcej, pesymistycznych odpowiedzi – ok. 7 proc. – udzielają przedstawiciele transportu i usług.

“Przyczyn poprawy przedsiębiorcy upatrują głównie w powrocie przesuniętych i zawieszonych zamówień ze strony odbiorców, we wzroście liczby zamówień wynikających z odreagowania spowolnienia i zastoju w czasie pandemii, a także w nowych inwestycjach”

– zwraca uwagę Grzelczak.

1 2

O autorze