loader

Dziś w Warszawie spotkanie Prezydentów pięciu państw

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie odbędzie się spotkanie Prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy; odbędzie się też polsko-litewskie zgromadzenie posłów i senatorów, na którym głos zabiorą Prezydenci obu państw – poinformował minister Wojciech Kolarski.

– Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja w tym roku będzie mieć wyjątkowy charakter. Wiąże się to z faktem, że obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się szczyt Prezydentów z naszego regionu, którzy przyjadą do stolicy Polski na zaproszenie Prezydenta Andrzeja Dudy, żeby wspólnie z Polską cieszyć się z tego święta – powiedział minister.

Wojciech Kolarski zaznaczył, że święto Konstytucji 3 Maja jest nie tylko ważne dla Polski, ale jest też świętem ważnym dla Litwinów. – Tak, jak polski Sejm ustanowił ten rok rokiem Konstytucji 3 Maja, tak też parlament Republiki Litewskiej ustanowił rok 2021 rokiem Konstytucji 3 Maja i aktu zaręczenia narodu – powiedział.

Minister podkreślił, że tegoroczne obchody będą w sposób wyjątkowy świętem Polski i świętem Litwy – krajów, których dzieje splotły się w wielowiekowej historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Jak poinformował, przejawem wspólnego świętowania będzie także dwustronna wizyta Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy z małżonką w Warszawie.

Wojciech Kolarski podkreślił, że w poniedziałek 3 maja w gmachu polskiego Sejmu odbędzie się zgromadzenie posłów i senatorów Rzeczpospolitej oraz posłów Republiki Litewskiej z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. – Prezydent Duda oraz Prezydent Nausėda wygłoszą tam okolicznościowe wystąpienia – przekazał minister.

W południe na Zamku Królewskim spotkają się Prezydenci pięciu państw regionu: Polski Andrzej Duda, Litwy Gitanas Nausėda, Estonii Kersti Kaljulaid, Łotwy Egils Levits oraz Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Poinformował, że pięcioro Prezydentów podpisze wspólną deklarację w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze