loader

Dach na długie lata

Budowa domu to bardzo poważna i kosztowna decyzja. Dlatego wymaga dokładnych analiz i planowania. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo oraz spokój na wiele lat, a także ograniczyć kosztowne remonty. Pracując nad swoim projektem nie można zapomnieć o jednym z ostatnich, ale bardzo ważnym elemencie budowy, czyli dachu.

 

Wbrew pozorom dach spełnia wiele funkcji. Po pierwsze chroni nas przed opadami oraz, co z tym związane, ogranicza hałas dochodzący z zewnątrz. Dach jest także istotny dla utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku. Dba o nasze bezpieczeństwo wewnątrz, ale także na zewnątrz w obrębie domu, ponieważ to na nim zbiera się np. śnieg. Dodatkowo dach jest jedną z najbardziej widocznych części domu i podkreśla jego wygląd.

 

Wybór pokrycia dachu jest niezwykle ważną decyzją w procesie budowy domu. Porównując różne produkty dostępne na rynku najbardziej uniwersalne i wyróżniające się pod względem jakości i właściwości są materiały bitumiczne, jak gonty. Zapewniają bardzo dobrą ochronę oraz pozwalają ograniczyć koszty budowy – mówi Andrzej Ziąber, Dyrektor Handlowy

w firmie TechnoNICOL, producenta i dostawcy pokryć dachowych oraz systemów izolacyjnych.

 

Gonty bitumiczne a inne pokrycia

Blachodachówka jest jednym z najbardziej popularnych materiałów używanych do pokrycia dachu. Jest ona uważana za dobre i tanie, a przy tym estetyczne rozwiązanie. Jednak porównując ją z gontami bitumicznymi od razu widać różnice.

 

Pierwsza dotyczy kosztów. Tutaj duże znaczenie ma forma produktu. Blachodachówka jest produkowana w formie podłużnych listew, które trzeba specjalnie docinać. Dlatego po montażu duża część zakupionego materiału, czyli także pieniędzy, trafia do kosza w formie odpadów. Gonty bitumiczne ograniczają odpady do minimum. Dodatkowo, ich użycie nie wymaga wzmocnienia konstrukcji nośnej dachu, budynku czy fundamentu ze względu na małą wagę pokrycia. Kolejne koszty dotyczą wymiany i remontu. Blachodachówka tak jak każdy metal rdzewieje, szpecąc dach oraz ograniczając szczelność pokrycia dachowego. Do wymiany potrzeba więcej materiału. Natomiast dach wykonany z gontu nigdy nie rdzewieje, a w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń wystarczy wymienić mniejszą powierzchnię. 

 

Kolejny wyróżnik gontów bitumicznych jest dostrzegalny podczas deszczu lub opadów gradu. Krople deszczu lub grad uderzające o blachodachówkę utrudniają przebywanie w domu w trakcie dnia, nie mówiąc o spokojnym śnie w nocy. Co więcej blachodachówka bardzo nagrzewa się w dzień podnosząc temperaturę w całym budynku. Reakcja na temperaturę przyspiesza korozję, która niszczy dach. Można się przed tym ochronić montując folię paroizolacyjną, która w przypadku gontów jest zbędna. 

 

1 2

O autorze