loader

Czy warto generować oszczędności i jak optymalizować koszty w firmie?

Robert Paszkiewicz, szef regionu CEE w OVHcloud w rozmowie z Capital24.tv powiedział:

 

Według Gartnera „Optymalizacja jest ciągłą dyscypliną, która prowadzi do redukcji wydatków i kosztów przy jednoczesnej maksymalizacji wartości firmy”.

 

Idąc za Gartnerem, proces optymalizacji kosztów zakłada przyjęcie konkretnej filozofii działania firmy na rzecz jej rozwoju. To podejście polega m.in. na gromadzeniu pełnej wiedzy o kosztach i ich strukturze celem ich kontroli w dobrych czasach oraz rozsądnego cięcia w złych.

 

Najprostszym sposobem optymalizacji kosztów jest ich redukcja. Jest to najszybsza i zarazem najbardziej ryzykowana metoda, ponieważ często zakłada szybkie rezultaty, stąd nie zawsze procesy te są prowadzone umiejętnie.

 

Zręcznie przeprowadzona optymalizacja pozwala obniżać wydatki na bieżące funkcjonowanie oraz usprawniać procesy, a przeprowadzona na początku działania firmy albo w warunkach rynkowego prosperity, kiedy uszczelnianie wydatków nie wydaje się priorytetem, jest inwestycją na gorszy czas. Tak do tego podchodzimy w OVHcloud i od początku istnienia stosujemy gospodarkę o obiegu zamkniętym.

 

Od dwóch dekad stosujemy też chłodzenie cieczą, jak również recykling produktów, który pozwala na kolejne życie wcześniej użytym komponentom.

 

W OVHcloud jako optymalizację kosztów rozumiemy kontrolę wszystkich elementów łańcucha produkcyjnego, ponieważ ta wiedza pozwala nam na skupienie uwagi na efektywniejszym zarządzaniu modelem biznesowym i organizacyjnym na rzecz wypracowywania trwałych efektów i mniejszych rachunków.

 

Zgadzamy się z zasadą, że jeśli umiesz coś zmierzyć, możesz to kontrolować.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze