loader

Xylem planuje 25 proc. wzrost sprzedaży

Jak pokazuje niemal roczna perspektywa, pandemia koronawirusa obeszła się dość łagodnie z branżą budowlaną. Sytuacja ta ma bezpośrednie przełożenie na działalność międzynarodowego lidera z sektora wodno-kanalizacyjnego w naszym kraju – firmy Xylem. Spółka, która posiada fabrykę w dolnośląskim Strzelinie, zakończyła miniony rok z 15 proc. wzrostem sprzedaży rozwiązań dla sektora budownictwa i w najbliższych 12 miesiącach planuje zyskać w tym zakresie kolejne 25 proc. 

Ubiegły rok był dla gospodarek jednym z najtrudniejszych od kilkudziesięciu lat. Niepewność i nieprzewidywalność sytuacji wpłynęła m.in. na rynek budownictwa odpowiedzialny za niemal 1/10 polskiego PKB. Najgorsza koniunktura została odnotowana w kwietniu, na co wpływ miał lockdown zarządzony w połowie marca przez Polskę i sąsiednie kraje. Wtedy to, według danych GUS, koniunktura w budownictwie spadła na spektakularny poziom minus 47,1. Był to zarazem najgorszy pod tym względem miesiąc ubiegłego roku. Do października sytuacja się poprawiała, aż do końcówki roku, która przyniosła za sobą typowe dla rynku budownictwa, zimowe spowolnienie.

Miniony rok był wyjątkowy wymagający, jednak są podmioty w branży budowlanej, które – dzięki swojej specjalizacji – pomimo pandemii zwiększyły przychody. Jedną z nich jest firma Xylem, dostawca spersonalizowanych i kompleksowych rozwiązań pompowych z obszaru instalacji wodno-kanalizacyjnych, ciepłowniczych oraz pomp. Jak ocenia minione 12 miesięcy ekspert branżowy z firmy Xylem, dla której rynek budownictwa (m.in. mieszkaniowego czy komunalnego), jest jednym z kluczowych klientów – był to dobry rok, zakończony na plusie.

– Pandemia istotnie wpłynęła na wszystkie gałęzie gospodarki, jednak z rynkiem budownictwa obeszła się dość łagodnie. Przykładowo budownictwo mieszkaniowe – oprócz połowy marca i kwietnia – jedynie spowolniło, ale nie wyhamowało. Z perspektywy producenta pomp i dostawcy kompleksowych rozwiązań do instalacji grzewczych, chłodniczych i wodno-kanalizacyjnych, możemy stwierdzić, że był to udany biznesowo rok, zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów oraz partnerów biznesowych. W tym trudnym czasie bardzo istotnym aspektem była ciągłość dostaw. Fabryki Xylem, m.in. zakład produkcyjny w Polsce, pracowały bez przestojów. W 2020 r. zwiększyliśmy o 15 proc. naszą sprzedaż rozwiązań dla klientów z rynku budownictwa, dostarczając pompy obiegowe, HVAC, Wod-Kan, Zestawy Hydroforowe i pompownie. W przyszłym roku planujemy zyskać kolejne 25 proc. rynku, by zakończyć 2021 r. z 7 proc. udziałem w tym sektorze. Obecna stabilizacja pandemicznej sytuacji oraz rozpoczęty globalnie plan szczepień, pozwalają z optymizmem patrzeć na realizację tych założeń – mówi Mariusz Proczek, Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Rynku Budownictwo i Przemysł w firmie Xylem Water Solutions Polska.

Aby wykorzystać potencjał rynku budowlanego, Xylem Water Solutions Polska podjął szereg działań, które pozwolą spółce zrealizować ambitne plany rynkowe. Kluczem jest przede wszystkim wdrożenie nowych rozwiązań trafiających w aktualne potrzeby partnerów biznesowych. Żeby na nie odpowiedzieć, spółka w ostatnim czasie wdrożyła m.in. nowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne do systemów ogrzewania, klimatyzacji i ciepłej wody użytkowej do domów jednorodzinnych ecocirc i ecocirc+. Dzięki realizowanym działaniom B+R, w tym roku planuje dalsze poszerzenie oferty produktowej.

Pandemia pokazała, jak ważne są zasoby wodne. My wierzymy w mądre gospodarowanie nimi przy użyciu najnowocześniejszych technologii na rynku. Pozytywne przyjęcie przez klientów pomp ecocirc potwierdza, że obrana przez nas ścieżka biznesowa jest dobrym kierunkiem, oczekiwanym przez naszych klientów. Doceniają oni to, że większość dostarczanych przez nas pomp, np. wszystkie układy podnoszące ciśnienie ZH, to niezależne jednostki sterujące, które są w pełni skomunikowane ze sobą, a awaria jednego z nich nie sprawia zatrzymania pracy, lecz automatycznie pracę przejmują kolejne pompy. Dzięki temu, że odbywa się to w sposób elektroniczny, nasze zestawy hydroforowe są najbardziej zaawansowane spośród dostępnych na rynku. Dodatkowym uzupełnieniem oferty do budownictwa są wodomierze i ciepłomierze produkowane w Europie. Najlepsze parametry techniczne, wydajność potwierdzona najwyższym współczynnikiem efektywności energetycznej na rynku, niezawodność, kompleksowość oferty i nowe rozwiązania jak kompaktowy ciepłomierz PolluCom® F, to nasze sposoby na poszerzenie swojej obecności na rynku – dodaje Proczek, Xylem Water Solutions Polska.

Sytuacja na rynku budowlanym w 2021 roku wciąż stoi pod wieloma znakami zapytania. Największym z nich jest dalszy rozwój pandemii oraz jej wpływ na światowe gospodarki. Odkrywane są wciąż nowe odmiany wirusa SARS-CoV, które wpływają na dodatkowe, lokalne lockdowny. W najbliższym czasie więc największe znaczenie w kontekście powrotu do rzeczywistości sprzed pandemii, będzie mieć realizacja harmonogramu szczepień, który rozpoczęło już większość krajów Europy.

 

1 2

O autorze