W kinach: Ramona And Beezus
Film o przygodach Ramony Quimby (Joey King) i jej starszej siostry, Beezus (Selena Gomez) to ekranizacja bestsellerów autorstwa Beverly Clearly. Ramona to dziewczynka o niezwykłej wyobraźni, pełna energii i mająca skłonność do pakowania się w kłopoty. Jest przy tym tak urocza i odważna, że udaje jej się nawet wyratować rodzinę z poważnych tarapatów.
Rodziców dziewczynek, Roberta i Dorothy, zagrali John Corbett i Bridget Moynahan, w ciotkę Beę wcieliła się Ginnifer Goodwin. Dawnego ukochanego cioci Bei zagrał Josh Duhamel, a nauczycielkę Ramony, panią Meachum, zagrała Sandra Oh.
Film wyreżyserowała Elizabeth Allen, a scenariusz napisali Laurie Craig i Nick Pustay. Producentami są Denise Di Novi i Alison Greenspan, autorem zdjęć John Bailey.
Scenografia to dzieło Brenta Thomasa, za montaż odpowiada Jane Moran. Współproducentem filmu jest Brad Van Aragon, muzykę skomponował Mark Mothersbaugh, a kierownictwo muzyczne sprawowała Julia Michel.
Książki wydano po raz pierwszy 50 lat temu. Twórcom filmu spodobało się to, że przemawiają do kolejnego pokolenia dzieciaków. Grająca Ramonę Joey King znała je zanim dostała rolę, a Selena Gomez (Beezus) zna je od podstawówki. „Uwielbiam postaci stworzone przez Beverly. Zależało nam na tym, by film się jej spodobał. Ciężko pracowaliśmy, by wiernie przedstawić książkę na ekranie. Ten film to świetna zabawa dla całej rodziny”. – mówi Selena Gomez.
„Wychowywałam się na tych książkach. Dostałam je od mamy. Wiele dzieci dostaje je od rodziców i to dodaje im jeszcze więcej magii. Kiedy je czytałam zachwyciło mnie, jak wspaniale opisują dzieciństwo.” – mówi Ginnifer Goodwin.
Twórcy filmu z przyjemnością wrócili do historii z dzieciństwa. „Wspaniale pracuje się nad projektem, który przypomina nam o beztroskich czasach.” – mówi producentka, Alison Greenspan.
Cała ekipa ma do tej serii ogromny sentyment. Reżyserka, Elizabeth Allen przyznaje, że dostała je od mamy, gdy jako kilkulatka chorowała na ospę. „Mimo, że byłam już zdrowa, zostałam w domu o dzień dłużej, żeby doczytać książkę”. –śmieje się reżyserka.
Beverly Celary od lat była proszona o sprzedanie praw do zekranizowania swojego dzieła, ale zgodziła się dopiero wtedy, gdy przeczytała list od producentki, Denise Di Novi (która wyprodukowała takie filmy jak „Stowarzyszenie wędrujących dżinsów”, „Małe kobietki” czy „Jakubek i brzoskwinka olbrzymka”). Denise przekonała pisarkę, że powstanie wspaniała ekranizacja.
Mimo to, wstępne prace trwały dwa lata. „Spotykaliśmy się z panią Cleary i zapewnialiśmy ją, że film wiernie przedstawi książkę . Na szczęście znała filmy wyprodukowane przez Denise i lubiła je.” – mówi Greenspan.
„Denise, Alison i Elizabeth doskonale rozumiały wizję mojej matki. Nie miałem wątpliwości, że pozostaną jej wierne.” – mówi syn pisarki, który zagrał w filmie jako statysta w scenie ślubu.
Kiedy Greenspan powróciła do książek natychmiast przypomniała sobie za co je kochała. „Wspaniale opisują dzieciństwo i to, jak wszystko wydawało się duże, a dzieci często były niezrozumiane.” – mówi producentka i przyznaje, że gdy ruszyły prace nad filmem, wyszukała w garażu rodziców swoje recenzje książek Beverly Clearly : „Chciałam jej udowodnić, że je uwielbiałam.”
Pisarka nie była do końca zachwycona, bo recenzje oceniono na piątkę z minusem – było w nich trochę błędów ortograficznych.
Elizabeth Allen ma na swoim koncie tylko jeden film – wyreżyserowała „Akwamarynę” z 2006 roku. „Wiele osób pragnęło nakręcić film o Ramonie, ale Liz miała niezwykłe podejście i szacunek do bohaterów książki.”- mówi Di Novi.
„Te książki są po prostu wyjątkowe. Beverly Clearly napisała je 50 lat temu. Od razu zyskały popularność i cieszą się nią do dziś. Nie wydają się staroświeckie, bo główna bohaterka jest niezwykła.” – mówi Allen, która sama jest najstarszą z trzech sióstr, a jej rodzina przypomina książkowych Quimbych : „Moja młodsza siostra była jak Ramona, a ja jak Beezus. Myślałam o niej pracując nad filmem.”
Reżyserka przypominała sobie też ulubione fragmenty książki. „Pragnęłam zawrzeć je w filmie. Przepytałam też mnóstwo dzieciaków o ich ukochane fragmenty, żeby nie pominąć niczego fajnego.” – mówi Allen.
Reżyserka kilkakrotnie spotkała się z pisarką i odbyły wiele rozmów telefonicznych : „Beverly bardzo zależało, by adaptacja była wierna. Nie mogłam uwierzyć, ze pracuję z autorką moich ukochanych książek z dzieciństwa. Kiedy dzwoniła i przedstawiała się, szczypałam się, by mieć pewność, że to nie sen.”
Film opisuje wydarzenia z kilku książek („Ramona and Her Father, „Ramona Forever”, „Ramona and Her Mother”, „Ramona Quimby, Age 8” i „Ramona’s World”). Tytuł kojarzy się z tomem „Beezus & Ramona”, ale nie jest na nim oparty. „W tej części Ramona ma cztery latka. Skupianie się na niej nie miałoby sensu.” – mówi reżyserka.
Filmowa Ramona ma 9 lat (jak w „Ramona Forever”), a Beezus chodzi do pierwszej klasy liceum (jak w „Ramona’s World”). Różnica wieku między siostrami wynosi sześć lat, jak w książkach.
Reżyserka podkreśla, że nie wprowadzono do historii żadnych unowocześnień: „Książki Beverly są ponadczasowe i po prostu nie potrzebują ulepszeń. Nieważne są technologia, samochody czy moda. Nic, co świadczyłoby o okresie w jakim została osadzona fabuła. Każde kolejne pokolenie dzieciaków ma wrażenie, że książki opowiadają o jego czasach. Dlatego się z nimi identyfikują. Skorzystaliśmy z tego zabiegu kręcąc film.”