loader

TSUE orzekł w sprawie niewdrożenia Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej: Polska będzie musiała zapłacić kary

Posąg kobiety trzymającej na biurku wagę i książkę.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ogłosił wyrok w sprawie braku transpozycji dyrektywy 2018/1972 dotyczącej Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej przez Polskę. Zaniechania poprzedniego rządu spowodują, że Polska będzie musiała zapłacić wysokie kary. Jednak obecna administracja prowadzi intensywne prace nad wdrożeniem przepisów.

Komisja Europejska złożyła skargę do TSUE w lipcu 2022 r., domagając się uregulowania sprawy. Według TSUE Polska zostaje zobowiązana do zapłaty ryczałtu w wysokości 4 milionów EUR oraz okresowej kary pieniężnej w wysokości 50 000 EUR dziennie, do momentu uregulowania naruszenia.

Prace nad implementacją kodeksu rozpoczęły się w lipcu 2020 r., lecz nie zostały zakończone przed zakończeniem poprzedniej kadencji. Jednak po zmianie rządu Ministerstwo Cyfryzacji wznowiło prace i obecnie przygotowuje się do zakończenia procesu legislacyjnego.

„Pozostajemy w dialogu z Komisją Europejską, dążąc do sprawnego i pełnego wdrożenia przepisów Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Jest to jeden z naszych priorytetów” – powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Ministerstwo Cyfryzacji przyjęło szereg działań w celu przyspieszenia procesu, m.in. usunięcie kontrowersyjnych przepisów oraz ograniczenie zmian w istniejących ustawach. Obecnie projekty ustaw są w fazie analizy i planuje się ich przedstawienie na Stałym Komitecie Rady Ministrów w maju, a następnie ich skierowanie do Sejmu najpóźniej w czerwcu.

Artykuł oparty na informacjach ze źródła Ministerstwa Cyfryzacji oraz wypowiedzi wiceministra Michała Gramatyki.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze