loader

Termoizolacja panaceum na upały i inflację

Optymalna dla zdrowia i komfortu życia temperatura we wnętrzu w ekstremalne upalne dni jest osiągalna nawet bez konieczności instalowania klimatyzacji. Fundamentalną rolę odgrywa tu odpowiednia termoizolacja budynku. Co więcej, korzystając z szeroko dostępnych programów rządowych i ulg, można liczyć na zwrot zainwestowanych środków własnych w termomodernizację w relatywnie krótkim okresie.

Klimatolodzy są zgodni. Klimat na świecie się ociepla i Polska nie jest tu samotną wyspą niepodatną na zmiany. Również w naszym kraju ekstremalnie gorące lata stają się standardem. Fale upałów, kiedy przez przynajmniej trzy kolejne dni odnotowuje się przekroczenia temperatury 30°C, czy tzw. tropikalne noce z temperaturą powyżej 20°C potrafią dać się wszystkim mocno we znaki.

I nie zapowiada się, by było lepiej. Na dodatek znane dotychczas jedynie z filmów katastroficznych tzw. blackouty, czyli nagłe i długie przerwy w dostawach energii elektrycznej pod wpływem przeciążenia sieci, wcale nie są nierealne w bliskiej perspektywie. W takim wypadku nie przyniosą ulgi nawet systemy klimatyzacji, ponieważ po prostu nie będą działać. Co gorsza, koszty ich eksploatacji rosną w związku ze wzrostem cen rynkowych energii i surowców. Czy jest zatem inny, pewny i bardziej opłacalny sposób na ochronę przed przegrzewaniem się wnętrz budynków, utrudniającym codzienne funkcjonowanie?

Wyższy komfort życia dzięki ociepleniu

Optymalnym rozwiązaniem nakreślonego wyżej wyzwania jest termoizolacja. Jej zastosowanie
w połączeniu z odpowiednią konstrukcją ścian budynku to najlepszy środek do utrzymania właściwej temperatury w pomieszczeniu. A ta według ekspertów powinna oscylować w granicach 20-24°C. Co istotne, zagadnienie temperatury wnętrz mieszkalnych warto wziąć poważnie pod uwagę już na etapie budowy domu. Przy czym dobrą okazją do poprawy sytuacji mogą być także prace remontowe na elewacji.

– Dobrze zaizolowane, masywne ściany to doskonały sposób, aby ochronić się przed upałami. Termoizolacja w lecie blokuje gorące masy powietrza, utrzymując je na zewnątrz i zapobiegając ich przedostawaniu się do wnętrz. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić komfortową temperaturę pomieszczenia, często nawet przy ograniczeniu bez zbędnych wydatków na instalację systemu klimatyzacji, której koszt użytkowania znacząco rośnie przy galopujących cenach energii. Do tego dochodzą wydatki na jej serwisowanie. Na dodatek nie jest to rozwiązanie do końca korzystne ani dla zdrowia człowieka, ani dla środowiska, biorąc pod uwagę generowaną emisję CO2. – wyjaśnia Tomasz Jarzyna z Baumit Polska i dodaje: –system klimatyzacji wcale nie jest zawsze i wszędzie koniecznością. Prowadzone od lat analizy w największym w Europie paku badawczym materiałów budowlanych Baumit Viva Park jasno pokazują,  że w pomieszczeniach budynków wzniesionych z cegły ceramicznej czy betonu, w których zastosowano system ociepleń ETICS, temperatury podczas upałów utrzymują się na znośnym poziomie. Przy temperaturze na zewnątrz wynoszącej 36°C, nie przekraczają odpowiednio 24°C do 27°C, podczas gdy w domach nieocieplonych termometry sięgają nieznośnych 30°C!

Dlaczego tak istotne jest zadbanie o komfortową temperaturę wnętrza podczas upałów z punktu widzenia mieszkańca czy użytkownika? Dobrze wpływa ona na ogólne samopoczucie
i kondycję psycho-fizyczną. Gdy wskazania na termometrze biją kolejne rekordy, a w domu jest niczym w saunie, mogą pojawić się spadki energii, brak koncentracji, bóle głowy, zmęczenie, duszności czy problemy z zasypianiem. Szczególnie narażone na negatywne skutki wysokich temperatur są osoby starsze, cierpiące na choroby układu krążenia oraz dzieci. Za sprawą termoizolacji możemy uniknąć takich niekomfortowych sytuacji i sprawić, że pomieszczenia budynków będą dla ich użytkowników przyjemną oazą w ekstremalnie gorące dni i noce.

Korzyści płynących z izolacji termicznej budynku można doświadczyć zresztą nie tylko latem. O ile
w okresie wysokich temperatur odpowiednio wykonana elewacja stanowi barierę zapobiegającą przegrzewaniu się obiektu, to gdy słupek rtęci zbliża się lub spada poniżej 0°C, termoizolacja pozwala zakumulować ciepło w budynku. Przekłada się to wprost na zachowanie komfortu termicznego dla użytkowników oraz mniejsze zużycie energii niezbędnej do ogrzania pomieszczeń zimą. Przy lawinowo rosnących cenach surowców energetycznych oznacza to mniejsze wydatki
na ogrzewanie. Zależność jest tu prosta – im wyższe ceny energii, tym oszczędność wynikająca z termoizolacji budynku jest większa.

A to nie koniec dobrych wiadomości dla inwestorów, którzy zdecydują się na jej wykonanie. Zwrot włożonych środków może być jeszcze szybszy, o ile skorzysta się z szeroko dostępnych publicznych programów i ulg.

1 2

O autorze