loader

Szef Rady Europejskiej: władze krajowe muszą współpracować z samorządami przy tworzeniu Krajowych Planów Odbudowy

Władze centralne muszą ściśle współpracować z samorządem, tam, gdzie powstają koncepcje w ramach Krajowych Planów Odbudowy – podkreślił w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na spotkaniu z samorządowcami z państw UE.

Michel wziął udział w debacie z członkami Europejskiego Komitetu Regionów, unijnego ciała doradczego, w którym zasiadają samorządowcy z 27 krajów UE.

Szef Rady nawiązał do dwóch strumieni unijnego wsparcia sięgających łącznie 1,8 bln euro – budżetu UE i unijnego Funduszu Odbudowy (Next Generation EU). Największą częścią tego drugiego jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF). Żeby sięgnąć po te fundusze, każde państwo musi przygotować swój Krajowy Plan Odbudowy.

Podkreślił, że władze krajowe powinny współpracować z samorządami przy tworzeniu planów.

“30 proc. inwestycji publicznych pochodzi z decyzji podjętych na szczeblu lokalnym czy regionalnym, dlatego władze centralne muszą w tym przypadku ściśle współpracować z samorządem, tam, gdzie powstają koncepcje w ramach krajowych planów. Komisja Europejska i Rada będą popierać ścisłą współpracę z partnerami samorządowymi” – zaznaczył Michel.

W swoim wystąpieniu dużo miejsca poświęcił Konferencji w sprawie przyszłości Europy, planowanej serii wydarzeń i debat w całej UE, która ma ukształtować przyszłe polityki i ambicje Wspólnoty.

“Unia Europejska to szczególny projekt, unikalny, decyzja, którą podjęto po drugiej wojnie światowej, aby wspólnie działać dla wartości takich jak chociażby godność człowieka. W tej chwili są one poddawane ciężkiej próbie w Unii Europejskiej i poza nią. Dlatego musimy zachować maksymalną czujność, aby wspólnie promować wartości takie jak praworządność i wolność” – podkreślił.

1 2

O autorze