Miliardy na farmy wiatrowe!
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oficjalnie uruchomił nabór wniosków na pożyczki na rozwój morskiej energetyki wiatrowej, będący efektem realizacji jednego z kluczowych kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy (KPO). To istotny krok w stronę transformacji energetycznej Polski, który umożliwia realizację projektów budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
Podczas konferencji prasowej, wiceminister Jacek Bartmiński podkreślił znaczenie tego wydarzenia: „Dziś zrobiliśmy kolejny krok w kierunku transformacji energetycznej Polski. Morska energetyka wiatrowa będzie istotnym elementem miksu energetycznego naszego kraju. Będziemy robić co w naszej mocy, żeby wspólnie z biznesem wykorzystać szansę na skok rozwojowy polskiej gospodarki, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo energetyczne milionom naszych obywateli”.
BGK, w ramach Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej, udzielać będzie pożyczek na projekty o minimalnej mocy 300 MW. Wsparcie finansowe w wysokości 5 miliardów euro jest dostępne dla inwestorów na warunkach rynkowych, co eliminuje konieczność notyfikacji pomocy publicznej w Komisji Europejskiej.
Prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes BGK, zaznaczyła, że „Finansowanie projektów z KPO to nasza szansa na kolejny krok w kierunku transformacji energetycznej Polski. Ponad 21 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy zostało przeznaczone na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku”. Dodała, że inwestycje te nie tylko wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale także przyczynią się do rozwoju gospodarczego, tworząc nowe miejsca pracy i wspierając rozwój firm związanych z sektorem energetyki wiatrowej.
Morska energia wiatrowa, jako strategiczny element Europejskiego Zielonego Ładu, odgrywa kluczową rolę w globalnej dekarbonizacji gospodarki. Polska, dzięki uruchomionym pożyczkom, ma teraz możliwość realizacji inwestycji, które nie tylko wpłyną na zmniejszenie emisji, ale również pozytywnie odbiją się na rynku pracy. Szacuje się, że liczba nowych miejsc pracy związanych z budową farm wiatrowych może wynieść nawet 100 tysięcy.