loader

Kredyty w USA tanieją

W czwartek oprocentowanie kredytu hipotecznego w USA zaciąganego na 30 lat spadło do poziomu 4,91 proc. Popyt wciąż pozostawia sporo do życzenia.

Jeszcze tydzień wcześniej Amerykanie korzystających z usług rządowej agencji Freddie Mac mogli liczyć na kredyty hipoteczne o oprocentowaniu 4,98 proc., a rok temu 6,14 proc. Spadek kosztów finansowania wynika m.in. z przedłużenia programu pomocowego dla rodzin kupujących po raz pierwszy dom – ulga podatkowa w wysokości 8 tys. USD obowiązywać będzie do kwietnia przyszłego roku.

Mało kto zwraca uwagę na fakt, że w ciągu ostatnich miesięcy zniknęły problemy płynnościowe banków, ale w ich miejsce pojawiły się inne – np. stawka stopy LIBOR OIS, czyli mówiąc ludzkim językiem, koszt po jakim krótkoterminowych pożyczek udzielają sobie nawzajem banki komercyjne, na skutek interwencji Fed spadł z ponad 3,6 proc. poniżej historycznych średnich poziomów. W czwartek wynosił nawet mniej niż 0,1 proc., co może sugerować, że bank przestały obawiać się ryzyka sektorowego i uznały za zakończone wielomiliardowe odpisy z tytułu złych kredytów, a obserwując sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych jest to bynajmniej mocno zastanawiające.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze