Inwestycje i faktoring: Polskie firmy opanowują globalny rynek
Polskie przedsiębiorstwa dynamicznie poszerzają swoje horyzonty, inwestując i przejmując biznesy na arenie międzynarodowej. Szczególnie aktywne są w Europie, a także na rynkach w USA, na Bliskim Wschodzie i w Indiach. Dane NBP wskazują, że wartość polskich inwestycji za granicą na koniec 2022 roku osiągnęła 130,5 mld zł. Najwięcej inwestują firmy z sektora przetwórstwa, górnictwa oraz handlu.
Kluczową rolę w tych procesach odgrywa finansowanie akwizycji oraz dostęp do kapitału obrotowego. BNP Paribas Faktoring, odpowiadając na potrzeby rynku, opracował usługę Multi-Local. Pozwala ona firmom na centralne zarządzanie międzynarodowymi umowami faktoringowymi przy jednoczesnym zachowaniu lokalnego dostępu do kapitału. To rozwiązanie umożliwia klientom zarządzanie majątkiem międzynarodowej grupy przez portal Multi-Local Factoring Web oraz korzystanie z lokalnych platform faktoringowych.
Grupa BNP Paribas działa faktoringowo w dwunastu krajach, obsługując centralnie takie kraje jak Czechy, Słowacja, Węgry, czy Rumunia. Polska, jako kluczowy hub, zapewnia kontrolę nad narzędziami finansowymi i dostęp do kapitału obrotowego na globalnym rynku. Agnieszka Fieback, dyrektorka ds. sprzedaży faktoringu w BNP Paribas Faktoring, podkreśla, że Multi-Local to rozwiązanie koordynowane centralnie, ale realizowane lokalnie.
Korzyścią dla klientów jest też współpraca międzynarodowych biznesów w ramach Grupy BNP Paribas, co gwarantuje zbieżność standardów i ułatwia negocjacje. Krajowi doradcy pełnią rolę łącznika między klientem a lokalną spółką Grupy, zapewniając bezpieczeństwo, oszczędność czasu i wiarygodność w procesie współpracy.