loader

Gowin: strategia wspierania polskich firm i miejsc pracy jest dobrze przemyślana

Zwolnienie ze składki ZUS, świadczenie postojowe, dotacja dla mikro i małych firm oraz dopłata do wynagrodzeń pracowników – to rządowa pomoc na kolejne miesiące, która trafi do przedsiębiorców objętych obecnie obostrzeniami. Wsparcie obejmie m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane oraz firmy prowadzące detaliczny handel w galeriach handlowych. “Strategia wspierania polskich firm i miejsc pracy jest dobrze przemyślana” – mówi wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, którego resort przygotował najnowszy pakiet pomocy dla firm.

Wicepremier wraz z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawili na czwartkowej konferencji prasowej szczegóły instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców na kolejne miesiące. Dotychczasowa pomoc zostanie rozciągnięta  na kilkanaście dodatkowych branż, a jej wartość wyniesie około 10 mld zł. Wsparcie będzie mogło trafić nawet do 420 tys. firm, zatrudniających ok. 1,4 mln osób.

Pandemia nie odpuszcza, dlatego uruchamiamy kolejny pakiet wsparcia

– powiedział premier Mateusz Morawiecki na czwartkowej konferencji prasowej.

Premier podkreślił, że od początku walki z gospodarczymi skutkami pandemii najważniejszym celem rządu jest ochrona miejsc pracy.

Skuteczność tych starań pokazują najnowsze badania Eurostatu, z których wynika, że Polska ma obecnie najmniejszy poziom bezrobocia w Unii Europejskiej

– mówił szef rządu.

Informując o pomocy dla firm na kolejne miesiące wicepremier Jarosław Gowin podkreślił:

Ta pomoc jest miarą wysiłku podejmowanego przez polskiego podatnika i polskie społeczeństwo, aby pomóc firmom ratować miejsca pracy.

Podsumowując rok działań rządu na rzecz ratowania polskiej gospodarki, minister Gowin zaznaczył, że warto w tej ocenie oprzeć się również na tym, jak spostrzegają nas inne państwa.

Polska powszechnie wskazywana jest jako kraj, który odniósł ogromny sukces, jeżeli chodzi o minimalizowanie gospodarczych skutków pandemii. Kondycja polskiej gospodarki na tle globalnych procesów makroekonomicznych jest bardzo mocna

– powiedział wicepremier.

Zdaniem szefa MRPiT siłą polskiej gospodarki wynika z pracy, przedsiębiorczości i zaangażowania setek tysięcy przedsiębiorców oraz wsparcia państwa.

To bardzo dobrze przemyślana strategia wspierania polskich firm i miejsc pracy

– ocenił.

Wicepremier podkreślił, że ratując miejsca pracy rząd myśli jednocześnie o przyszłości i długofalowej budowie silnej gospodarki. Służyć temu mają kolejne opracowywane programy.

Już wkrótce ministerstwo rozwoju, pracy i technologii przedstawi dwie ważne strategia rozwojowe polskiej gospodarki – Strategię Produktywności oraz Nową Politykę Przemysłową

– zapowiedział Jarosław Gowin.

1 2

O autorze