loader

Dobór stroju jako klucz do wygodnej i bezpiecznej pracy

Przyda się jednak nie tylko do wymiarowania na „froncie robót”, ale także przed wizytą w sklepie odzieżowym. Odpowiednio sprawdzone, kluczowe parametry ciała w połączeniu z kilkoma wartymi zapamiętania poradami pozwolą odpowiednio dobrać rozmiar ubrania, w którym wykonywanie pracy będzie komfortowe, a przez to także bezpieczniejsze.

Podobno każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz w życiu zafundować sobie garnitur szyty na miarę. Idealne dopasowanie zapewnia bowiem niezwykłą wygodę użytkowania. Ale jak wielka by ona nie była, eleganckie odzienie nie będzie raczej wykorzystywane do ruchowej ekwilibrystyki. Co innego jednak codzienny strój roboczy. Tu komfort pracy ocenia się po tym, jak ubranie „współpracuje” z użytkownikiem, gdy ten wykonuje niezliczone skłony, kucnięcia, skręty czy obroty. I dlatego tak ważne jest, by robocza odzież była optymalnie dopasowana.

Jak się zmierzyć?

Podstawowe „zdjęcie miary” użytkownika –zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn – oznacza zmierzenie czterech kluczowych parametrów ciała. – Należy zacząć od obwodu klatki piersiowej, mniej więcej na linii sutków. Niżej, w najwęższym miejscu tułowia, sprawdzamy obwód talii, a w razie potrzeby – ewentualnie także pasa, około 1 cm poniżej pępka. Zostaje jeszcze obwód bioder, mierzony wokół pośladków w najszerszym ich obwodzie, i na koniec – długość nogawki, określana przez odległość od krocza do pięty – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader.

1 2

O autorze