loader

161. Rocznica Powstania Styczniowego: Uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Litwy

Na wileńskim Cmentarzu na Rossie miały miejsce uroczyste obchody upamiętniające 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, z udziałem Prezydentów Polski, Andrzeja Dudy, oraz Litwy, Gitanasa Nausėdy. Wydarzenie to podkreśliło wspólne dziedzictwo wolności i tradycję walk o samostanowienie, które łączą narody polski, litewski, ukraiński i białoruski.

Prezydent Andrzej Duda, przemawiając podczas uroczystości, przypomniał o zbrojnej insurekcji, która rozpoczęła się 161 lat temu na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, jako opór przeciwko rosyjskim okupantom. Podkreślił również znaczenie herbu trójdzielnego z Orłem Białym, Pogonią i świętym Michałem Archaniołem, symbolizującego jedność i odrębne tożsamości Polski, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rusi.

Prezydent Duda nawiązał także do aktualnych wydarzeń, wskazując na konieczność oporu przeciwko współczesnemu rosyjskiemu imperializmowi, szczególnie w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę i zależności reżimu białoruskiego od Kremla. Podczas uroczystości przemówienie wygłosił również Prezydent Litwy Gitanas Nausėda oraz liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Obchody obejmowały złożenie wieńca w Kaplicy Powstania Styczniowego oraz przy Mauzoleum Matki i Serca Syna. Wcześniej, para prezydencka uczestniczyła we mszy świętej w wileńskiej Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława, a Prezydent Duda spotkał się z Gitanasem Nausėdą w Pałacu Prezydenckim, gdzie omówili bezpieczeństwo w kontekście trwającej wojny na Ukrainie.

Andrzej Duda podkreślił znaczenie zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie, planowane ćwiczenia polsko-litewskie na przesmyku suwalskim oraz rozmowy w ramach Trójkąta Lubelskiego z udziałem Prezydenta Ukrainy. Rozmawiano również o wzroście wymiany gospodarczej między Polską a Litwą oraz o dalszym rozwoju Inicjatywy Trójmorza.

Powstanie Styczniowe, będące najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku, zainicjowało ponad tysiąc potyczek i wzięło w nim udział co najmniej 150 tys. powstańców. Jego tragiczny bilans obejmował dziesiątki tysięcy poległych, straconych przez Rosjan, zesłań na Syberię, a także konfiskat majątków uczestników.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze