loader

Standardy bezpieczeństwa i higieny pracy w branży budowlanej

Cykl szkoleń prowadzonych przez ekspertów SIG dotyczy szerokiej grupy zatrudnionych, natomiast szczególną kategorią są pracownicy działu Magazyn i Transport. Tu katalog ryzyk jest zdecydowanie szerszy, odpowiedzialny pracodawca wprowadza więc dla tej kategorii więcej szkoleń, połączonych z pakietem rozwiązań prewencyjnych. Szczególnie istotny jest proces transportu towaru na budowy i jego rozładunku. Bezpieczne przewożenie i właściwe mocowanie produktów budowlanych wpływa nie tylko na pracowników i flotę, ale dotyczy również innych uczestników ruchu drogowego.  Mobilna grupa pracowników to z kolei szkolenia z zakresu bezpiecznej jazdy. Branżowi liderzy wdrażają też pakiet szkoleń i warsztatów z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa drogowego.

Bezpiecznie w magazynie i na drodze

Proces transportu materiałów budowlanych to szczególny element w obszarze bezpieczeństwa. SIG, oprócz szkoleń z bezpiecznej jazdy i eco drivingu, zapewnia kierowcom dedykowane szkolenia z zakresu mocowania i przewożenia ładunków. Pracownicy szkoleni są z zakresu prawidłowego rozmieszczenia ładunku, jego mocowania, stosowania pasów mocujących, ich ilości oraz zachowania się ładunku na zakrętach przy danej prędkości. Ponadto szkolimy kierowców, jak prawidłowo załadować samochód i co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo przewożonego ładunku – mówi Bogumiła Czernecka – Kierownik Floty i Transportu, Główny Specjalista ds. Bezpieczeństwa Pracy SIG. .

Po bezpiecznym dostarczeniu towaru w miejsce przeznaczenia, należy także zapewnić jego bezpieczny rozładunek. Konieczne jest wówczas oznaczenie strefy rozładunku, a także wykorzystanie np. koguta stroboskopowego.  Ważne jest też, aby kierowca posiadał kamizelkę odblaskową oraz kask, czasem również okulary ochronne (budowlane). Takie działania zabezpieczą przed wypadkiem pracowników, osoby postronne, użytkowników innych środków transportu oraz pozostałe osoby operujące na terenie budowy.

Branża wymaga odpowiedzialności

SIG jest pionierem jeśli chodzi o podnoszenie świadomości pracowników i stosowanie dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa pracy. Branżowy lider podkreśla ważność pracy u podstaw, a także szkoleń i utrwalania wiedzy w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa: użytkowania samochodu ciężarowego, praw fizyki działających podczas jazdy z ładunkiem, bezpieczeństwa przewożenia ładunków i ich mocowania oraz skutków prawnych i społecznych w przypadku nieprawidłowości prowadzących do wypadku w pracy lub na drodze i związanej z tym odpowiedzialności kierowcy.

Doświadczony i odpowiedzialny pracodawca odpowiedzialnie podchodzi do bezpieczeństwa swoich pracowników. Życie i zdrowie pracowników powinno być zawsze stawiane na pierwszym  miejscu, a metodyczny program szkoleń, podnoszący świadomość zatrudnionych, musi stanowić element polityki bezpieczeństwa dojrzałej firmy.

1 2

O autorze