loader

Polsko-brytyjska współpraca wojskowa wzmacnia wschodnią flankę NATO

„Możemy liczyć na Wielką Brytanię. Wtedy, kiedy Polska została zaatakowana przez reżim białoruski, kiedy przeprowadzano ataki hybrydowe na polską granicę, wtedy właśnie rozmawiałem z Benem Wallace’m, który zaproponował wsparcie w postaci żołnierzy z brytyjskich wojsk inżynieryjnych. Żołnierze w bardzo krótkim czasie przyjechali do Polski i do dziś służą na granicy polsko-białoruskiej wspierając polskich żołnierzy. Bardzo za to dziękuję” – powiedział minister Mariusz Błaszczak po zakończeniu rozmów z sekretarzem Wielkiej Brytanii, Benem Wallacem.

W czwartek 17 marca br. w Warszawie odbyło się spotkanie ministra Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii, na którym omówiono kwestie związane z sytuacją na Ukrainie i bezpieczeństwem wschodniej flanki NATO.

Szef MON podziękował stronie brytyjskiej za wsparcie w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„Wtedy, kiedy wszystko wskazywało na atak rosyjski na Ukrainę, siły brytyjskie w Polsce zostały wzmocnione poprzez stacjonowanie kolejnych żołnierzy w południowo-wschodniej części naszego kraju. To była właściwa reakcja wzmacniająca naszą odporność na to wszystko, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Od lat gościmy żołnierzy brytyjskich w północno-wschodniej części naszego kraju, gdzie razem z żołnierzami polskimi i żołnierzami amerykańskimi, rumuńskimi i chorwackimi dbają o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO”

– powiedział minister M. Błaszczak  dziękując sekretarzowi obrony za współpracę.

Wielka Brytania w wielu obszarach wspiera będącą celem rosyjskiej inwazji Ukrainę. Coraz liczniejsza jest też obecność brytyjskich żołnierzy na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce. W lutym br., podczas wizyty ministra Mariusza Błaszczaka w Londynie, podjęto decyzję o zwiększeniu kontyngentu o kolejnych 350 żołnierzy brytyjskich. Ponadto brytyjskie wojska inżynieryjne wspierają polskich żołnierzy w ochronie granicy z Białorusią remontując uszkodzone ogrodzenie i utrzymując drogi dojazdowe do pasa granicznego. Żołnierze Wielkiej Brytanii stacjonują w Polsce także w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP (enhanced forward presence). Państwem ramowym jest USA, ponadto służą sojusznicy z Rumunii i Chorwacji. Na co dzień grupa współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

Sekretarz Wallace poinformował, że w ramach wsparcia sojuszniczego Wielka Brytania rozmieści w Polsce mobilny system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre oraz 100 dodatkowych żołnierzy.

„To była bardzo słuszna decyzja, że rozpoczęliśmy bardzo bliską współpracę z jednym z naszych najstarszych sojuszników, czyli z Polską. Wielka Brytania wspiera Polskę i dalej na pewno tak będzie, ponieważ to Polska na swoich barkach dźwiga największy ciężar wynikający ze skutków tej wojny. Polska radzi sobie bardzo dobrze i robi to w sposób niezwykle odważny. Dlatego chciałbym ogłosić, że rozlokujemy w Polsce system średniego zasięgu Sky Sabre oraz dodatkowo 100 żołnierzy, aby wspierać Polskę i zagwarantować bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej. To jest najnowocześniejszy system średniego zasięgu jaki mamy, który jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej. To także system, który będziemy rozwijać wspólnie z Polską w przyszłości”

– powiedział B. Wallace, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii.

W trakcie czwartkowego spotkania szefowie resortów obrony omówili także sprawy związane z wojskową współpracą pomiędzy oboma państwami.

Szef MON zaznaczył, że współpraca pomiędzy Polska a Wielką Brytanią układa się bardzo dobrze także w obszarze przemysłów zbrojeniowych.

„Jesteśmy zainteresowani współpracą związaną z obroną przeciwlotniczą, przeciwrakietową. To program NAREW, który jest prowadzony przez Polskę. Współpracujemy w sprawie budowy fregat, które trafią na wyposażenie polskiej marynarki wojennej. Dziękuję, że ta współpraca tak dobrze się układa”

– powiedział na konferencji M. Błaszczak.

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze