Czym jest równowaga gospodarcza?
Rozwój
Uznanie, iż rozwój jest zasadniczym celem społeczeństwa może być źródłem presji społeczno-gospodarczej. W zrównoważonej gospodarce rozwój nie będzie stanowić celu, ponieważ PKD nie będzie służyć już jako miara sukcesu gospodarczego. Zasadniczym celem będzie zapewnienie wszystkim obywatelom możliwości życia na podstawowym poziomie oraz rozwoju ich potencjału.
Nadmiar zasobów
Rezultatem gospodarki opartej na wzajemnej gwarancji będzie nadmiar zasobów, ponieważ wszyscy będą mieć pewność, że ich potrzeby zostaną zaspokojone. W takiej sytuacji członkowie społeczeństwa, przedsiębiorstwa oraz rządy nie będą postrzegać tworzenia rezerw za konieczne. Ów nadmiar dotyczyć będzie zarówno zasobów naturalnych, jak i gruntów. Ponadto, w omawianym modelu gospodarczym przychody będą wykorzystywane w bardziej sprawiedliwy sposób, ponieważ celem najwyższych warstw społeczeństwa będzie redukowanie nierówności społecznych.
Skłonność do dzielenia się
W gospodarce opartej na wzajemnych gwarancjach, materializm będzie się ograniczać do podstawowych dóbr, zgodnie z informacjami na stronie kabbalah.info. Paradygmat wzajemnych gwarancji bazować będzie na promocji bezinteresownego dzielenia się z innymi – członkowie społeczeństwa będą czynić wkład w dobrobyt innych członków społeczeństwa, a nową miarą sukcesu stanie się wielkość owego wkładu. Skłonność do dzielenia się wynikać będzie ze zmiany, jaka zajdzie w społeczeństwie, czynnikach środowiskowych oraz świadomości koncepcji wzajemnej gwarancji.
Programy redukujące bezrobocie
W idealnej gospodarce bezrobocie może początkowo pojawić się na skutek przejścia z gospodarki opartej na konkurencji i skoncentrowanej na pieniądzu do gospodarki zrównoważonej. Konieczne będzie rozwiązanie problemu bezrobocia, ponieważ może on doprowadzić do nierówności, podziałów, przemocy oraz niestabilności w rządzie oraz społeczeństwie. W ramach zasady wzajemnej gwarancji, osoby nie posiadające pracy otrzymają środki na pokrycie wydatków edukacyjnych, o ile zgodzą się skorzystać z oferty edukacyjnej.
Integracja systemów finansowo-rządowych
Szerzeniem idei wzajemnego wsparcia, wymiany informacji oraz współpracy międzykulturowej zajmuje się obecnie wiele organizacji międzynarodowych, w tym, między innymi, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, UNESCO oraz Bank Światowy. W ramach omawianej idei, współpracę międzynarodową usprawni koncepcja wzajemnej gwarancji jako porozumienie społeczno-gospodarcze zmniejszające dystans między poszczególnymi podmiotami społeczeństwa. Współpraca międzypaństwowa również ulegnie polepszeniu ze względu na silniejsze więzi między państwami oraz odpowiedzialność za dobrobyt innych społeczeństw. Ponadto integracja obejmie systemy fiskalno-monetarne.
Najwyższe warstwy społeczne
Główną rolą najwyższych warstw społecznych w gospodarce opartej na wzajemnych gwarancjach będzie wykorzystanie wrodzonego talentu dla dobra wspólnoty. Jednakże należało będzie zagwarantować, by osoby te skupiły się na wartościach korzystnych dla społeczeństwa, a nie zdobycia dominacji nad rynkiem kosztem innych. Należyty wkład powinien dawać im satysfakcję płynącą z zapewnienia korzyści całemu społeczeństwu.
Dział Analiz EasyMarkets