loader

PODATKI A PREZENTY I WIGILIA PRACOWNICZA

Grudzień to miesiąc wydarzeń specjalnych organizowanych przez pracodawców dla pracowników, podczas których wręczane są liczne prezenty i upominki. Oprócz przyjemnych chwil w gronie koleżanek i kolegów z pracy, łączy się to z wątpliwościami departamentów podatkowych. Pojawia się pytanie, w jaki sposób traktować przyjęcie firmowe oraz podarunki. Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, wskazujące nowy kierunek w podejściu do ich opodatkowania.

 

 

Opodatkowanie świadczeń wynikających z udziału pracowników w spotkaniach wigilijnych przez wiele lat budziło wątpliwości i prowadziło do sporów z organami podatkowymi. Większość z nich rozwiał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13)

w sprawie opodatkowania nieodpłatnych świadczeń pracowniczych. Dzięki niemu możemy określić czy świadczenia oferowane pracownikowi przez pracodawcę stanowią dla niego podlegający opodatkowaniu przychód, czy są neutrale podatkowo. Wyrok może prowadzić również do rewolucyjnych zmian w opodatkowaniu prezentów wręczanych pracownikowi przez pracodawcę. 

 

Udział w spotkaniu wigilijnym

 

Zgodnie z tezami wyroku Trybunału Konstytucyjnego za przychód pracownika mogą być uznane wyłączenie świadczenia, które:

  • zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie)
  • zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść

    w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść

  • korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi

 

 Kryteriów tych nie spełnia udział pracowników w organizowanej przez pracodawcę wigilii  firmowej. Świadczenie to nie jest spełnione w interesie pracownika i nie osiąga on z tego tytułu wymiernej korzyści. Dlatego jego uczestnictwo w świątecznej imprezie nie stanowi przychodu ze stosunku pracy – mówi Tomasz Strzałkowski, doradca podatkowy, Kancelaria Chałas i Wspólnicy. – Na pracodawcy nie ciąży więc obowiązek obliczenia, pobrania i wpłacenia zaliczek na podatek dochodowy z tego tytułu. Po wielu latach sporów stanowisko takie zostało zaakceptowane również przez resort finansów. Jako przykład można wskazać m.in. interpretację indywidualną wydaną przez Ministra Finansów 13 lipca 2015 r.[1]

 

Prezenty na wigilii

 

author avatar
Chalas i Wspolnicy
Chałas i Wspólnicy to jedna z największych firm prawniczych i jedna z najsilniejszych marek na rynku usług prawnych w Polsce. Specjalizuje się w obsłudze dużych podmiotów gospodarczych, najliczniejszą grupę Klientów stanowią wiodące zagraniczne koncerny. Jest kancelarią o mocno zaznaczonym międzynarodowym profilu, obsługa prawna świadczona jest poprzez sieć biur oraz kancelarii partnerskich zlokalizowanych w ponad 20 krajach świata. Międzynarodowy zespół prawników oferuje Klientom zintegrowane usługi doradztwa prawnego najwyższej jakości.

1 2

O autorze