loader

Bezpieczeństwo w kodzie DNA

 

Big Data na straży bezpieczeństwa

 

Coraz częściej rozwiązania Big Data oparte na chmurze obliczeniowej stają się środkiem do ochrony przed różnorodnymi formami ataków i nadużyć. Przykładowo, dzięki aplikacjom do przetwarzania ogromnych i różnorodnych zbiorów danych w chmurze istnieje możliwość usprawnienia algorytmów oceny ryzyka kredytowego. Dodatkowo, pozwalają one spełnić normy dotyczące ryzyka ubezpieczeniowego w zgodzie z regulacjami rynkowymi Solvency II dla sektora ubezpieczeń. Innym przykładem mogą być urzędy skarbowe, które w niektórych krajach wykorzystują usługę w chmurze do wykrywania fałszywych faktur. Aplikacja przetwarza dziennie 15 mln dokumentów na bieżąco sygnalizując potencjalne nieprawidłowości.

W celu zapewnienia najwyższych norm ochrony firmy muszą szukać rozwiązań nietypowych, które wychodzą poza klasyczne zabezpieczenia. Firma BioCatch oferuje oprogramowanie w modelu cloud do uwierzytelniania i wykrywania szkodliwego oprogramowania dla aplikacji mobilnych i internetowych np. serwisów bankowych. Rozwiązanie zbiera i analizuje ponad 500 parametrów behawioralnych generując unikalny profil użytkownika. Monitorując mikrozachowania użytkowników internetu, takie jak sposób pisania na klawiaturze, czy ruszanie myszą, aplikacja rozpoznaje, czy nie ma do czynienia z zachowaniem typowym dla ataku hakerskiego.

 

Tematyka anonimizacji i bezpieczeństwa danych będzie poruszana w trakcie konferencji BIG DATA: Think Big CEE Congress, która odbędzie się już 28-29 października 2015 r. w hotelu Westin w Warszawie. Więcej informacji na stronie: bigdatacongress.pl

 

Autor: Michał Żyliński, EMEA Advanced Analytics & Big Data Technical Lead w Microsoft.

1 2

O autorze