loader

Zdrowa woda w podróży

Podczas podróży w egzotyczne rejony świata nasz organizm narażony jest na atak wielu bakterii i wirusów. Ryzyko zachorowania jest szczególnie duże podczas spożywania niebutelkowanej wody. Czy można zapobiec ewentualnemu zatruciu, gdy mamy ograniczony dostęp do świeżej wody pitnej?

 

Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie zachorowań jest spożywanie wody butelkowanej. Zdarzają się jednak miejsca i sytuacje, gdy nabycie zamkniętej wody pitnej jest niemożliwe. Ratunkiem wówczas jest skorzystanie z dostępnych metod sterylizacji wody, które wbrew pozorom nie wymagają posiadania skomplikowanej aparatury bądź technologii.

 

Tabletki uzdatniające wodę

To rozwiązanie jest szczególnie zalecane na wypadek wycieczek w miejsca zagrożone ograniczonym dostępem do świeżej wody pitnej. – Oferowane na rynku tabletki uzdatniające wodę można kupić w małych opakowaniach, które zmieszczą się do plecaka. Tabletki są zazwyczaj bardzo skuteczne – bez problemu zwalczają wszelkie bakterie bądź pierwotniaki. Co więcej, niektóre z nich są tak mocne, że również dobrze poradzą sobie też w wirusami – tłumaczy Łukasz Grobelkiewicz z firmy PROEKO JP. Gorzej działają w kontakcie z zanieczyszczeniami fizycznymi. Oznacza to ni mniej ni więcej, że nie zmienią koloru zanieczyszczonej wody oraz nie usuną jej przykrego zapachu. Minusem jest to, że pastylka zaczyna działać dopiero po 2 godzinach po wrzuceniu do wody, dlatego nie można jej stosować w nagłych, awaryjnych sytuacjach. Stąd też trzeba je traktować jako rozwiązanie na czarną godzinę, gdy inne dostępne metody oczyszczania wody zawiodą. Tym bardziej, że długie picie w taki sposób uzdatnionej wody może być szkodliwe dla zdrowia. Zakup opakowania tabletek to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

author avatar
Projekt Komunikacja

1 2

O autorze