loader

Powstała Rada Kobiet w rolnictwie

Przedstawicielka kół gospodyń wiejskich

Justyna Rupniewska – społeczniczka, absolwentka historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Założycielka Koła Gospodyń Wiejskich w Sworzycach. Inicjatorka, założycielka, a także Przewodniczącą pierwszej w Polsce Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich. 

Przedstawicielka jednostek samorządu terytorialnego

Danuta Kędziorska-Cieszyńska – samorządowiec. Z wykształcenia politolog oraz familiolog. Najmłodsza kobieta pełniąca funkcję wójta w Polsce. Wychowała się w małym gospodarstwie rolnym, mieszkanka wsi. 

Przedstawicielki kobiet działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich

Dorota Jamrozy – kierownik w  Departamencie Rolnictwa Geodezji i Gospodarki Mieniem, a także Pełnomocnik do spraw produktów tradycyjnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Absolwentka Akademii Rolniczej w Krakowie. Laureatka wielu nagród, m.in. „Zasłużony dla Polskiej Ekologii” oraz „Klucz do Polskiej Spiżarni”. 

Agnieszka Sendor – współzałożycielka gospodarstwa rybackiego Pstrąg Ojcowski w Ojcowie. Działając na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, za swoje aktywności w 2018 wraz z mamą uznana została przez Organizację COPA – COGECA działającą przy Parlamencie Europejskim w Brukseli za „Najbardziej Innowacyjną Rolniczkę w Europie”. W 2019 roku otrzymała tytuł Ambasadora ds. Innowacji w Rolnictwie europejskiego projektu LIAISON. 

Maria Sikorska – dziennikarka, autorka i prowadząca telewizyjnego programu „Z klimatem
i z pasją” w Polsat News. Laureatka wielu nagród branżowych, która otrzymała również ministerialne odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa”. Prezeska Stowarzyszenia Liderki Innowacji – aktywizującego, promującego i łączącego kobiety polskiej wsi.

Ewa Maria Słodyczka – społeczniczka, aktywistka, organizatorka i liderka wielu lokalnych społeczności. Mieszkanka wsi Kościelisko, położonej na Podhalu. Współzałożycielka i Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku. Propagatorka działań mających na celu promocję Jagnięciny Podhalańskiej. 

Elżbieta Szumska – sołtys wsi Ciemnoszyje, Radna Gminy Grajewo, Delegatka Rady Powiatowej do Walnych Zgromadzeń w Podlaskiej Izbie Rolniczej. Członek Ochotniczej Straży Pożarnej. Aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich. 

Beata Szymańska – doktor nauk rolniczych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zajmuje się hodowlą zachowawczą Konika Polskiego, a także kur czubatek staropolskich. Mieszka we wsi Zaborowo, koło Książa Wielkopolskiego. Aktywny członek Koła Gospodyń Wiejskich Zaborowo. 

Anna Węgłowska – kierownik placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Iławie. Prowadzi gospodarstwo rolne nastawione na hodowlę bydła mlecznego rasy Wagyu. Wywodzi się z rodziny rolniczej i jest bardzo związana ze środowiskiem rolniczym.

Sekretarz Rady Kobiet w rolnictwie

Natalia Latocha – zastępca Dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z wykształcenia prawnik oraz sekuritolog.
W Ministerstwie zajmuje się współpracą z organizacjami pozarządowymi, w tym kołami gospodyń wiejskich, a także działaniami związanymi z szeroko pojętą sytuacją kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet na obszarach wiejskich.

 

źródło: MR

1 2

O autorze