Kwota okupu drastycznie rośnie. Hakerzy chcą nawet powyżej 30 mln dolarów za odzyskanie danych

- W ciągu ostatnich 12 miesięcy badacze Barracudy zidentyfikowali i przeanalizowali 121 incydentów ransomware odnotowując 64% wzrost liczby ataków rok do roku.
- Ataki na korporacje i firmy stanowiły 57% wszystkich ataków ransomware.
- 8% incydentów dotyczyło żądania okupu poniżej 10 milionów dolarów, a 14% incydentów dotyczyło żądania okupu wyższego niż 30 milionów dolarów.
- W ciągu ostatnich 12 miesięcy ataki rozszerzyły się na cały świat.
Firma Barracuda, zaufany partner i czołowy dostawca rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa chmury, opublikowała trzeci doroczny raport z badania zagrożeń dotyczących ransomware. Nowy raport dotyczy wzorców ataków ransomware, które miały miejsce między sierpniem 2020 r. a lipcem 2021 r.
Bliższe spojrzenie na trendy związane z ransomware
Analitycy z firmy Barracuda zidentyfikowali i przeanalizowali 121 incydentów związanych z oprogramowaniem ransomware, które miały miejsce w ostatnim roku (sierpień 2020 r. – lipiec 2021 r.), odnotowując 64-procentowy wzrost liczby ataków rok do roku. Cyberprzestępcy nadal biorą na cel samorządy, opiekę zdrowotną i edukację, ale gwałtownie rośnie liczba ataków na inne branże:
- Ataki na przedsiębiorstwa związane z infrastrukturą, usługami turystycznymi, usługami finansowymi, oraz firmy z innych branż stanowiły 57% wszystkich ataków ransomware w okresie od sierpnia 2020 r. do lipca 2021 r., w porównaniu z zaledwie 18% w badaniu firmy Barracuda z 2020 r.
- Firm związanych z infrastrukturą dotyczyło 10% wszystkich przeanalizowanych ataków. Ataki ransomware szybko ewoluują i są kierowane przeciwko łańcuchom dostaw oprogramowania, które pozwalają dotrzeć do większej liczby firm.
- Kwota okupu drastycznie rośnie. Obecnie przeciętne żądanie okupu wynosi ponad 10 milionów dolarów. W 8% incydentów żądano okupu poniżej 10 milionów dolarów, a w 14% incydentów – powyżej 30 milionów dolarów.
- Ataki ransomware stają się powszechne na całym świecie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy w organizacje amerykańskie wymierzona była nieco mniej niż połowa (44%) ataków .
„Ponieważ cyberprzestępcy dążą do osiągania w przyszłości jeszcze wyższych zysków, branża bezpieczeństwa musi tworzyć rozwiązania, które będzie można łatwo wykorzystać w firmach każdej wielkości” — powiedział Fleming Shi, CTO w firmie Barracuda. „Napastnicy często zaczynają od małych organizacji, które są powiązane z większymi celami, następnie przechodząc coraz wyżej. W branży zabezpieczeń musimy więc przekształcać skomplikowane technologie w produkty i usługi, które można wykorzystywać w prosty sposób”.