Jak wybrać kredyt dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Instytucje pośrednictwa bankowego obsługują klientów biznesowych w zakresie udzielania pomocy przy zaciąganiu pożyczki lub kredytu, służą doradztwem i pomagają wybrać najodpowiedniejszy dla danej firmy sposób zdobycia kapitału obcego. W ich ofertach znajdują się m.in. kredyty gotówkowe dla firm, kredyty obrotowe czy inwestorskie. Poprzez zwiększenie linii limitu kredytowego na koncie firmowym najszybciej i bez zbędnych formalności przedsiębiorstwa uzyskają dostęp do dodatkowej gotówki. Dzięki temu firmy mają łatwy dostęp do środków potrzebnych do prowadzenia bieżącej działalności. Inną formą uzyskania kapitału obcego jest kredyt obrotowy. To znana metoda na pokrycie aktualnych wydatków organizacji, tj. zakup materiałów czy opłacenie rachunków. Kredyt jest spłacany w miesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych, w średnim lub długim okresie zadłużenia. Środki potrzebne na realizację nowych inwestycji w dużej firmie można zdobyć poprzez kredyt inwestycyjny. Jest on udzielany na utrzymanie bądź zwiększenie majątku trwałego, np. rozbudowę fabryk, zakup dodatkowych maszyn czy dywersyfikację dotychczasowej działalności. W ramach kredytu inwestycyjnego może być udzielona pożyczka hipoteczna – długoterminowa forma zadłużenia, z której najczęściej korzystają już rozwinięte biznesy.
Celem dobrego pośrednika powinno być wyjście naprzeciw potrzebom polskich przedsiębiorców. GTF ze szczególną uwagą skupia się na małych i średnich firmach, oferując produkty pozwalające na poprawę płynności i utrzymanie stabilizacji, co często jest gwarantem ich dalszego funkcjonowania na rynku – podkreśla Paweł Kosmala, Prezes Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego.
Mimo że przez wielu małych i średnich przedsiębiorców kredyt uważany jest za środek do utrzymania terminowych spłat bieżących zobowiązań, sam w sobie może też stać się przyczyną problemów finansowych. Dlatego też każdy przedsiębiorca powinien dużo czasu i uwagi poświęcić na dokonanie właściwej decyzji co do formy zadłużenia się i wyboru odpowiedniego doradcy kredytowego.