Szef Rady Europejskiej: władze krajowe muszą współpracować z samorządami przy tworzeniu Krajowych Planów Odbudowy

Przewodniczący Rady Europejskiej mówił też o „ambicjach cyfrowych” Unii. Zauważył, że Covid-19 przyspieszył postęp w tej dziedzinie. Jego zdaniem refleksji należałoby natomiast poddać kwestię zasobów cyfrowych – danych.
„W przeszłości (…) na całym świecie wykorzystywano przesadnie zasoby naturalne, paliwa kopalne są tego świetnym przykładem, ten model gospodarczy wymaga zmiany paradygmatu. W tym stuleciu, w kolejnych jego dekadach, dane cyfrowe będą zasobem numer jeden” – ocenił.
Zdaniem szefa Rady na UE ciąży odpowiedzialność za zachowanie równowagi przy udostępnianiu danych cyfrowych, gdyż w przeciwnym wypadku istnieje niebezpieczeństwo, że dojdzie do nadużyć w ich wykorzystywaniu.
Michel odniósł się również do kwestii „autonomii strategicznej UE”. Zwrócił uwagę, że podczas gdy w globalnym świecie mamy do czynienia z cyberatakami i ofensywą hybrydową, UE musi być w stanie promować swoje wartości w sposób pozytywny i pokojowy.
Zdaniem Belga prowadzi to do debaty na temat stosunków unijno-amerykańskich. Szef Rady zauważył, że nowa amerykańska administracja prezydenta Joe Bidena dała do zrozumienia, że będzie otwarta na obustronne kontakty.
„Jest to sojusz oparty na wzajemnym poszanowaniu i zdolności do wspólnego działania. Trzeba pamiętać, że bierzemy na siebie pewien zakres odpowiedzialności, także jeżeli chodzi o kwestię obronności. To jest sprawa, która prowadzi nas do pytań o to, w jaki sposób działają Chiny, które są coraz bardziej zdecydowanym graczem” – uważa Michel.
W kontekście międzynarodowym w wystąpieniu szefa Rady pojawiła się też kwestia zmian klimatycznych. Jego zdaniem w działania przeciwdziałające tym zmianom należy angażować partnerów na całym świecie.
kic/
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP