loader

Pracowałeś za granicą? Należy Ci się zwrot podatku

Każdy kto pracował za granicą i otrzymywał wynagrodzenie, powinien się z tego rozliczyć – niezależnie od tego, czy jego pobyt trwał kilka tygodni, czy też kilka miesięcy. Jak pokazują statystyki z ostatnich lat, uzyskane w ten sposób środki pieniężne stanowią spory zastrzyk finansowy dla wielu rodzin.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec 2014 roku poza granicami kraju przebywało około 2,3 mln Polaków. Mowa tu głównie o osobach, które znajdowały się poza krajem przez ponad trzy miesiące. Tych, którzy wyjechali na nieco krócej, nie sposób policzyć. Wiadomo, że większość emigrantów wyjeżdża w poszukiwaniu lepszej pracy – zazwyczaj pracują na pełen etat, a nawet dłużej, chętnie korzystają z możliwości wyrobienia nadgodzin. Zwyczajowo na każdym obywatelu ciąży obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Na tych, którzy pracowali za granicą, czeka dodatkowy bonus. Jego wysokość zależy od ilości przepracowanych godzin, ale przeważnie są to kwoty kilku tysięcy złotych, a nawet większe.

Każda osoba, która pracuje za granicą, uzyskuje dochody i płaci podatek dochodowy od tzw. dochodów uzyskanych. Po upływie roku podatkowego (np. w Wielkiej Brytanii jest to dzień 5 kwietnia, w Holandii – ostatni dzień roku kalendarzowego, czyli 31 grudnia), lub po zakończeniu pracy i wyjeździe z kraju, pracownik musi złożyć zeznanie podatkowe do zagranicznych służb podatkowych państwa. Wówczas musi dokonać zapłaty brakującego podatku lub otrzymuje jego nadpłatę – wyjaśnia Małgorzata Alboszta, dyrektor RT Tax Polska.

author avatar
Projekt Komunikacja

1 2

O autorze