loader

Izrael – nowa Dolina Krzemowa dla polskich firm?

 

Twórcy Billona uważają, że zmierzenie się ze światową konkurencją w Jerozolimie dało im nową perspektywę. 

 

„Jesteśmy pod wrażeniem sprawności i szybkości działania sektora technologii bankowych w Izraelu. W ciągu tygodnia od prezentacji Billona w finale Citibanku zostaliśmy zaproszeni do rozmów biznesowych z 4 różnymi bankami.  Nasz produkt trafił tam na podatny grunt, bo pozwala bankom zarabiać więcej, a przy tym obniżyć koszty klientom” – mówi Andrzej Horoszczak, prezes firmy Billon, kryptolog z dyplomem MBA z Wharton w USA, wcześniej pracujący na Wall Street.

 

To zainteresowanie izraelskich banków wynika z olbrzymiej konkurencyjności rynku finansowego w tym kraju. Izrael to jedno z najatrakcyjniejszych światowych rynków dla wprowadzania nowoczesnych usług finansowych. To właśnie tu 50% wypłat bankomatowych odbywa się bez karty, a jedynie w oparciu o kombinację telefon-aplikacja mobilna-bankomat. Izraelski bank Leumi był pierwszym na świecie, który  wyposażył swoje bankomaty w chip Beacon, dzięki czemu bankomat pyta klienta tylko o kwotę wypłaty. Kwitnie też cały sektor firm współpracujących z bankami. W Izraelu fundusze inwestycyjne w 2014 r. zainwestowały ponad 400 mln dolarów w firmy technologiczne, skoncentrowane wyłącznie na rozwiązaniach bankowych (tzw. fintech). Ten strumień pieniędzy jest porównywalny wyłącznie do kwot, jakie obecnie są inwestowane w startupy finansowe w Kalifornii i jest prawie 20-krotnie większy od inwestycji we wszystkie startupy w Polsce.

 

„W obszarze zaawansowanej technologii obecność w Izraelu uwiarygodni nas przed międzynarodowymi partnerami. Jeśli polskiej firmie uda się odnieść tu sukces, to poradzi sobie wszędzie na świecie” – dodaje Andrzej Horoszczak.

 

 


[1] Wg. raportu NBP z 2013 "Zwyczaje płatnicze Polaków", na gotówkę przypada 82% płatności w Polsce: http://www.nbp.pl/systemplatniczy/zwyczaje_platnicze/zwyczaje_platnicze_Polakow.pdf

1 2

O autorze