Dyrektorzy IT o wyzwaniach cyberbezpieczeństwa w nowym badaniu Fortinet
W badaniu sprawdzono również taktykę reagowania na incydenty stosowaną przez przedsiębiorstwa, które padły ofiarą cyberataków. Wyniki jednoznacznie wskazują, że obecne infrastruktury zabezpieczeń z trudem radzą sobie z realiami coraz bardziej cyfrowego świata. Ponad połowa (52%) wszystkich ankietowanych miała w ostatnim roku do czynienia z naruszeniem bezpieczeństwa, ale tylko 16% z nich zdało sobie z tego sprawę w pierwszych minutach po jego powstaniu. W niektórych sektorach — takich jak służba zdrowia — wykrycie naruszeń zajęło połowie respondentów od kilku dni do nawet kilku lat.
Badanie wykazało, że w celu ograniczania skutków takich ataków i zwiększania skuteczności ochrony swoich przedsiębiorstw, osoby podejmujące decyzje w dziedzinie IT najczęściej korzystają z technologii wykrywania zagrożeń (17%) oraz usług cyberbezpieczeństwa opartych na chmurze (12%). Podstawę funkcjonowania powyższych rozwiązań stanowią użyteczne informacje o zagrożeniach.
Zdaniem respondentów największą korzyścią płynącą z dostępu do informacji o zagrożeniach jest „skuteczniejsze zapobieganie atakom” (43%). W dalszej kolejności wymieniano również „doskonalenie strategii bezpieczeństwa informacji” (38%) i „skuteczniejsze wykrywanie naruszeń” (35%).
35% ankietowanych odpowiedziało, że dysponuje własnymi zespołami ds. badania zagrożeń i reagowania na incydenty. Jednocześnie 26% respondentów zleca analizę zagrożeń cybernetycznych zewnętrznym dostawcom zarządzanych usług bezpieczeństwa.
Nasze badanie pokazuje, że w obliczu nowych wyzwań, przed jakimi staje cyfrowy biznes, duże przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów w regionie EMEA pilnie potrzebują kompleksowych systemów cyberbezpieczeństwa dostarczających użytecznych informacji o zagrożeniach. Firmy muszą szybciej i skuteczniej reagować na incydenty, co wymaga inwestycji w zintegrowane, adaptacyjne architektury cyberbezpieczeństwa, chroniące pozbawioną granic sieć – mówi Patrice Perche, wiceprezes ds. sprzedaży i wsparcia na rynkach międzynarodowych w firmie Fortinet.
O badaniu
Badanie „Fortinet Global Security Survey 2016” zostało przeprowadzone na zlecenie Fortinet przez niezależną firmę badawczą Lightspeed GMI. W badaniu wzięło udział 1399 wykwalifikowanych osób z 13 państw podejmujących decyzje w dziedzinie IT. Byli to głównie dyrektorzy ds. informatyki, dyrektorzy ds. technicznych oraz dyrektorzy i szefowie działów informatycznych z przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników.
Dane przedstawione w niniejszej informacji prasowej dotyczą próby obejmującej 531 uczestników z pięciu państw regionu EMEA: Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch.