Jak wyrobić prawidłowe nawyki żywieniowe u najmłodszych?
Oprócz wody dobrze jest podać dziecku również szklankę soku – Kubuś sok 100% może zastąpić kompot do obiadu lub herbatę wypijaną do śniadania. Regularne picie soków 100% wyrabia w dzieciach nawyk sięgania po produkty wartościowe, które również dostarczają do organizmu witaminy i minerały. Soki 100% stanowią aż 73% napojów pitych przez najmłodszych.
– Soki 100% najlepiej pić w pierwszej połowie dnia, kiedy organizm potrzebuje najwięcej energii. Sok to głównie węglowodany proste, które szybko się wchłaniają do krwi dając przypływ energii. Dobrym pomysłem jest, aby sok wypić bezpośrednio przed aktywnością fizyczną, aby maluch miał więcej energii, na przykład podczas lekcji WF. Ta zasada działa pod warunkiem, że nie zapominamy o pożywnym śniadaniu oraz drugim śniadaniu – radzi Anna Jelonek, dietetyk.
Przyzwyczajenie to sukces
Wyrobienie nawyków żywieniowych u dzieci wydaje się proste, ale wymaga pracy również ze strony rodziców. Nasze pociechy zawsze biorą z nas przykład – najlepiej widzimy to podczas zabawy, gdy wyciągają z szafy nasze ubrania i kosmetyki, tak samo jest również w przypadku posiłków. Pamiętaj, że szczęśliwe dzieciństwo to również zasługa najlepszych rodziców, dlatego przygotowaliśmy ściągę, która pomoże zaplanować działania:
1.Staraj się jak najwięcej posiłków jeść w gronie całej rodziny.
2.Wspólnie uczcie się o zdrowym odżywianiu.
3.Zrób wszystko, by pory spożywania posiłków były regularne.
4.Podawaj dziecku takie warzywa i owoce, które lubi. Ucz też nowych smaków, z pomocą mogą tutaj przyjść soki czy musy.
5.Przygotowuj różnorodne posiłki tak, by znalazło się w nich bogactwo składników odżywczych.
6.Forma posiłków ma znaczenie, dlatego podawaj je dziecku w apetycznej formie.
7.Pilnuj by Twoje dziecko zawsze miało pod ręką coś do picia.
8.Zwracaj uwagę na to, co sama jesz przy dziecku – jesteś dla niego największym autorytetem!
9.Zadbaj o zbilansowane przekąski – dzięki nim Twoje dziecko nie będzie narzekało na brak energii.
– Sukces zdrowej zbilansowanej diety jest gwarantowany pod warunkiem, że my dorośli sami się do tego stosujemy! – podsumowuje Anna Jelonek, dietetyk.