Jak wybrać kredyt dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce głównym problemem prowadzenia działalności gospodarczej jest zachowanie płynności finansowej oraz zdobycie środków na rozbudowę biznesu. Dodatkowy kapitał można uzyskać za pomocą wielu instrumentów, takich jak dotacje z unijnego programu wspierania przedsiębiorczości lub programów rządowych. Jednak dla firm z sektora MSP najczęstsze główne źródło kapitału obcego stanowi kredyt.
Jak wynika z badań Panelu Polskich Przedsiębiorstw PARP z 2014 r., aż 30% małych przedsiębiorstw rzeczywiście doświadczyło zagrożenia utratą płynności finansowej, podczas gdy w grupie średnich i dużych tylko 11% wskazało, że w ich firmach istniały szanse wystąpienia kłopotów z przepływem kapitału. Jako najczęstsze przyczyny tego stanu przedsiębiorcy wymieniali opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów (60%) oraz utratę klientów (55%). Tylko 9% respondentów jako czynnik wskazało kłopoty we współpracy z bankiem. Co ważne, rok wcześniej tę odpowiedź zaznaczyło aż 19% ankietowanych przedsiębiorców.
Badania wykazały, że relacje pomiędzy małym i średnim biznesem a instytucjami bankowymi znacząco się poprawiły. Bankowcy przejawiają większą chęć do współpracy z polskimi przedsiębiorcami, a nawet są w stanie indywidualnie dopasować swoją ofertę kredytową do aktualnej kondycji danej organizacji. Mimo to, małe i mikroprzedsiębiorstwa nadal nie mają wystarczającej siły przebicia do wynegocjowania korzystnych warunków linii kredytowych. Stąd firmy z sektora MSP, dla zachowania bezpieczeństwa kredytowego, przy ubieganiu się o kredyt powinny korzystać z usług profesjonalnego doradztwa finansowego.