loader

Repolonizacja nieczynnej fabryki wagonów na Podkarpaciu – w planach wznowienie produkcji

PKP CARGO S.A. podpisało w środę umowę zakupu majątku po dawnej Fabryce Wagonów Gniewczyna w Gniewczynie Łańcuckiej koło Przeworska na Podkarpaciu. Kolejowa spółka chce produkować wagony towarowe, o czym poinformowała podczas briefingu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Narodowy przewoźnik towarowy odkupił od słowackiej spółki Forespo 33 ha gruntów, na których stoją hale fabryczne o powierzchni 4 ha. W skład majątku wchodzi także 7,5 km torów. Wartość umowy to około 33 milionów złotych.

Transakcja wieńczy ponad półtoraroczne starania o odkupienie majątku po fabryce w Gniewczynie, w celu wznowienia produkcji wagonów towarowych. Przejęcie nieruchomości otwiera drogę do rozmów z potencjalnymi partnerami biznesowymi na temat zawiązania spółki. Kolejnym etapem będą inwestycje w odtworzenie majątku produkcyjnego i uruchomienie produkcji.

– Chcemy odbudować zdolności produkcyjne polskiego przemysłu. Fabryka w Gniewczynie jest dobrym przykładem. To zakład z regionu, w którym tradycje przemysłu kolejowego są bogate i możemy je teraz przywrócić. Bardzo dobrze, że w proces reindustrializacji angażują się spółki z udziałem Skarbu Państwa – podkreślił wiceminister Zbigniew Gryglas. – To dobra transakcja na mapach Podkarpacia i Polski, przykład aktywnej polityki rządu w kierunku repolonizacji i reindustrializacji. Do 2015 roku udział kapitału krajowego w gospodarce był oceniany na poziomie 39 proc. To niski udział na tle Europy. Dzisiaj te tendencje odwracamy – dodał wiceszef MAP.

– PKP CARGO będzie pierwszym klientem fabryki w Gniewczynie, gdyż w najbliższej przyszłości musimy przystąpić do wymiany części taboru. Posiadamy około 55 tysięcy wagonów, ale w większości są to pojazdy liczące kilkadziesiąt lat. Zastąpimy je nowoczesnymi wagonami, o większej ładowności, co zapewni nam podniesienie zdolności operacyjnych, podniesienie efektywności i jakości usług dla klientów – mówił prezes Czesław Warsewicz.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze