loader

Nowe możliwości inwestycyjne na rynkach wschodzących

Trzy obszary przyszłych możliwości inwestycyjnych

Jeżeli chodzi o naszą strategię, niezmiennie koncentrujemy się na trzech najważniejszych obszarach potencjału inwestycyjnego, którymi są: 1) głębokie pokłady wartości ukrytej na wybranych rynkach wschodzących, 2) krótka pozycja papierów skarbowych z USA w warunkach wzrostu stóp procentowych oraz 3) elastyczne zarządzanie pozwalające na obejmowanie krótkich i długich pozycji walutowych. W tych trzech ogólnych źródłach zwrotów z inwestycji spodziewamy się atrakcyjnych możliwości w ciągu najbliższych kilku lat.

 

Po pierwsze, koncentrujemy się dziś na wybranych rynkach wschodzących, na których wyceny są najniższe od wielu dekad lub wręcz najniższe w historii. Jednym z przykładów jest meksykańskie peso, które jeszcze nigdy dotąd nie było tak słabe. Ringgit malezyjski oraz rupia indonezyjska notują kursy, jakich nie widziano od czasu azjatyckiego kryzysu finansowego w 1998 r. Z punktu widzenia wyceny, nie są to tylko najlepsze możliwości dekady – to najbardziej atrakcyjne okazje do kupna tanich aktywów od wielu dziesięcioleci. Oczywiście nie wszystkie rynki wschodzące oferują solidną wartość. Nie kupujemy wszystkiego. Nie inwestujemy, na przykład, w takich krajach, jak Turcja czy RPA. Jest jednak kilka krajów poturbowanych podczas ostatnich zawirowań rynkowych, które są prawdziwymi perłami i oferują najlepsze od wielu dekad lub najlepsze w historii okazje do zakupów.

 

Po drugie, pozycjonujemy nasze portfele pod kątem docelowej ujemnej korelacji z papierami skarbowymi z USA. Uważamy, że podwyżki stóp w USA będą jednym ze źródeł najpoważniejszego ryzyka w perspektywie najbliższych pięciu lat. W naszej ocenie, kondycja gospodarki USA uzasadnia wyższe poziomy stóp, a inflacja nie jest odpowiednio doszacowana w krzywej dochodowości papierów skarbowych. Na przestrzeni ostatnich 30 lat, większość inwestorów zarabiała na spadkach stóp, natomiast w ciągu kolejnych pięciu lat będzie można zarobić na ich wzroście. Dlatego skracamy czas trwania papierów skarbowych z USA w naszych portfelach.

 

Po trzecie, sądzimy, że należy stosować bardzo elastyczną strategię, umożliwiającą obejmowanie różnorodnych pozycji walutowych. Jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów rynków walutowych jest fakt, że zawsze można na nich znaleźć coś niedoszacowanego, a wyceny nigdy nie są idealnie zrównoważone. Dzięki temu inwestorzy mogą obejmować przeciwstawne pozycje, na przykład grając jednocześnie na wzrost i spadek kursu dolara. Obecnie, możemy obejmować długą pozycję dolara amerykańskiego w stosunku do krótkich pozycji jena, euro i dolara australijskiego, a jednocześnie grać na spadek kursu USD w stosunku walut, które uważamy za niedoszacowane, takich jak meksykańskie peso.   Możemy całkowicie odwrócić wektory tych strategii w ciągu kilku najbliższych lat, jeżeli wyceny zostaną skorygowane, zatem elastyczność umożliwiająca podążanie za wartością na rynkach walutowych zapewnia praktycznie nigdy niekończące się możliwości. Inaczej wygląda sytuacja na innych rynkach papierów wartościowych, gdzie wyniki często zależą od aktualnego etapu cyklu rynkowego. Wszystkie te czynniki pozwalają nam zatem liczyć na potężny wybór możliwości w nadchodzących latach.

Podsumowując, uważamy, że można dziś znaleźć atrakcyjne możliwości związane z wartością na wielu rynkach wschodzących. Po drugie, zamierzamy utrzymywać krótką pozycję papierów skarbowych z USA w warunkach podwyżek stóp procentowych. Po trzecie, zachowujemy elastyczność pozwalającą nam obejmować krótkie i długie pozycje walutowe. W tych trzech obszarach spodziewamy się atrakcyjnych możliwości w ciągu najbliższych kilku lat.

 

author avatar
Franklin Templeton
Franklin Templeton to jedna z pierwszych zagranicznych firm zarządzających aktywami w Polsce, obecna na rynku krajowym od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to otwarto oddział w Warszawie, dziś zatrudniający ponad 20 pracowników i koordynujący dystrybucję funduszy spółki SICAV Franklin Templeton zarejestrowanej w Luksemburgu w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Sukcesy organizacji na polskim rynku doprowadziły do utworzenia oddziału w Poznaniu w 2007 r., gdzie zatrudnionych jest dziś ponad 500 pracowników w 35 działach.   Franklin Templeton zarządza obecnie w Polsce aktywami o łącznej wartości przekraczającej 1 mld USD.

1 2

O autorze