loader

Propozycja pracy w innej miejscowości – czego oczekiwać od pracodawcy?

Relokacja przy zmianie pracy jest wrażliwym tematem podczas procesów rekrutacyjnych i może stanowić barierę przyjęcia stanowiska. Często wraz z propozycją zmiany miejscowości rekrutowani otrzymują ofertę pakietu udogodnień i benefitów, które pomagają w przystosowaniu się do nowego otoczenia. Czego może oczekiwać kandydat, gdy otrzymuje propozycję zmiany miejsca zamieszkania? Eksperci z HRK przedstawiają ważne kwestie relokacji, o których warto pamiętać.

Deficyt specjalistów w niektórych branżach spowodował, że firmy coraz częściej decydują się na poszukiwanie osób mieszkających poza zasięgiem przedsiębiorstwa, oferując im atrakcyjne pakiety relokacyjne. Kandydaci, którzy decydują się na przyjęcie stanowiska w innej miejscowości, zazwyczaj kierują się możliwością rozwoju, zdobycia nowych umiejętności, wyższym wynagrodzeniem, ciekawszymi projektami czy prestiżem pracy w znanej firmie. Przeniesienie się do nowego otoczenia niesie jednak za sobą szereg dodatkowych problemów do rozwiązania, takich jak znalezienie lokum, wypowiedzenie dotychczasowych umów związanych z miejscem zamieszkania, znalezienie nowej szkoły dla dzieci, a nawet opuszczenie rodziny. Pogodzenie kariery zawodowej z życiem prywatnym jest dużym wyzwaniem dla osoby, która decyduje się na relokację.

Jacy kandydaci chętniej decydują się na relokację?

Z doświadczeń konsultantów HRK wynika, że relokację chętniej rozważają młode osoby, które nie mają zobowiązań rodzinnych.

Zmianę miejsca zamieszkania częściej rozważają młodzi ludzie z niedużym doświadczeniem lub zaraz po studiach, zazwyczaj pochodzący z mniejszych miejscowości, gdzie miejsc pracy jest znacznie mniej niż w dużych aglomeracjach, w których studiowali. Ci potencjalni pracownicy są przygotowani do relokacji w celu zdobycia pierwszego, ciekawego doświadczenia – komentuje Nina Tokarz, Associate Consultant HRK Engineering & Technology.

Chętni do relokacji są również dojrzali managerowie, którzy mają świadome podejście do budowania swojej kariery zawodowej.

Osoby z tej grupy decydują się na relokację, kiedy propozycja zawodowa może być niezwykle ciekawym wyzwaniem. Warto tu na pewno wspomnieć, że są to też osoby o stabilnej sytuacji rodzinnej, często takie, których dzieci już opuściły dom rodzinny – dodaje ekspertka.

Kandydaci najchętniej relokują się do większych miast, jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto, a także Szczecin. Osoby, które aspirują do zdobycia cennego doświadczenia, zdają sobie sprawę, że łatwiej im będzie znaleźć atrakcyjną pracę w biznesowych aglomeracjach. Poziom zainteresowania relokacją jest ściśle związany z nastawieniem do zmian zawodowych – doradcy personalni zgodnie twierdzą, że kandydaci aktywni znacznie częściej decydują się na przyjęcie pracy w innej miejscowości niż kandydaci pasywni, którzy mają poczucie stabilności zatrudnienia. Są jednak branże, w których relokacja jest niemal nieodłączną częścią wykonywania zawodu – jak na przykład w budownictwie.

Głównym motorem napędowym do relokacji w branży budowlanej jest udział w interesujących dla kandydata projektach. Wielomilionowe inwestycje są realizowane w różnych miejscach na terenie całej Polski – to one stanowią wyzwanie dla rekrutowanego. Ważnym czynnikiem jest także możliwość zdobycia poszczególnych uprawnień oraz cennego doświadczenia podczas realizowania inwestycji – mówi Michał Misztal, Associate Consultant HRK Real Estate & Construction.

Relokacja – co oferują pracodawcy?

Pracodawcy, aby zniwelować barierę dotyczącą zmiany miejsca zamieszkania, oferują kandydatom różne formy pomocy – niekiedy jest to cały pakiet relokacyjny. Z doświadczenia konsultantów HRK wynika, że firmy najczęściej zapewniają:

  • Jednorazowy bonus pieniężny – o określonej kwocie lub w wysokości jednej do sześciu pensji przyszłego pracownika,
  • Pokrycie opłat za wynajem mieszkania – np. przez pierwsze trzy czy sześć miesięcy po przeprowadzce,
  • Wsparcie w znalezieniu mieszkania w nowej lokalizacji (również wynajęcie agencji nieruchomości) – szczególnie jeżeli firma położona jest z dala od aglomeracji,
  • Wyższe wynagrodzenie podstawowe, które ma po części zrekompensować koszty związane z relokacją,
  • Opłacenie noclegów w hotelu do czasu znalezienia mieszkania.

1 2

O autorze